statystyki

Budżet rekompensuje straty w Podkarpackim Banku Spódzielczym

autor: Łukasz Wilkowicz07.05.2020, 09:00; Aktualizacja: 07.05.2020, 09:01
Kilka dni temu BFG przeprowadził kolejną przymusową restrukturyzację: Banku Spółdzielczego w Przemkowie na Dolnym Śląsku. Tym razem żaden z deponentów nie ucierpiał. Fundusz wyrównał straty BS Przemków poprzez dotację na rzecz SGB-Banku, który przejął jego działalność.

Kilka dni temu BFG przeprowadził kolejną przymusową restrukturyzację: Banku Spółdzielczego w Przemkowie na Dolnym Śląsku. Tym razem żaden z deponentów nie ucierpiał. Fundusz wyrównał straty BS Przemków poprzez dotację na rzecz SGB-Banku, który przejął jego działalność.źródło: ShutterStock

63,2 mln zł wróci do samorządów poszkodowanych przy przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

„Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zdecydował o przeznaczeniu w 2020 r. środków rezerwy subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, które straciły na skutek wszczęcia przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku” – poinformowało w odpowiedzi na pytania DGP Ministerstwo Finansów.

„Kwota przyznanych środków z rezerwy stanowi 100 proc. strat poniesionych przez jednostkę, z wyłączeniem strat poniesionych przez samorządowe osoby prawne, potwierdzonych przez Wojewodę Podkarpackiego” – stwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie rozesłanym do samorządów. Przelewu nie będzie również wówczas, gdy wyliczona kwota jest niższa niż 10 tys. zł.

– Ostatnią decyzję o zwrocie środków samorządom interpretuję jednoznacznie. BFG wszczynając proces przymusowej restrukturyzacji w oparciu o wątpliwe przesłanki popełnił wiele błędów, a zwrot środków jednostkom samorządu terytorialnego jest tego potwierdzeniem. W kolejce o naprawienie szkód stoją inni poszkodowani – mówi Tadeusz Szałankiewicz, przewodniczący zawieszonej rady nadzorczej PBS.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • bee(2020-05-10 16:49) Zgłoś naruszenie 00

    Bank Czarneckiego chciano przejąc za złotówkę. A tu pokrywane są straty banku Spółdzielczego z pieniędzy podatników. Kto rządzi w RP? Stale są w RP równi i równiejsi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane