statystyki

Budżet rekompensuje straty w Podkarpackim Banku Spódzielczym

autor: Łukasz Wilkowicz07.05.2020, 09:00; Aktualizacja: 07.05.2020, 09:01
Kilka dni temu BFG przeprowadził kolejną przymusową restrukturyzację: Banku Spółdzielczego w Przemkowie na Dolnym Śląsku. Tym razem żaden z deponentów nie ucierpiał. Fundusz wyrównał straty BS Przemków poprzez dotację na rzecz SGB-Banku, który przejął jego działalność.

Kilka dni temu BFG przeprowadził kolejną przymusową restrukturyzację: Banku Spółdzielczego w Przemkowie na Dolnym Śląsku. Tym razem żaden z deponentów nie ucierpiał. Fundusz wyrównał straty BS Przemków poprzez dotację na rzecz SGB-Banku, który przejął jego działalność.źródło: ShutterStock

63,2 mln zł wróci do samorządów poszkodowanych przy przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

„Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zdecydował o przeznaczeniu w 2020 r. środków rezerwy subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, które straciły na skutek wszczęcia przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku” – poinformowało w odpowiedzi na pytania DGP Ministerstwo Finansów.

„Kwota przyznanych środków z rezerwy stanowi 100 proc. strat poniesionych przez jednostkę, z wyłączeniem strat poniesionych przez samorządowe osoby prawne, potwierdzonych przez Wojewodę Podkarpackiego” – stwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie rozesłanym do samorządów. Przelewu nie będzie również wówczas, gdy wyliczona kwota jest niższa niż 10 tys. zł.

– Ostatnią decyzję o zwrocie środków samorządom interpretuję jednoznacznie. BFG wszczynając proces przymusowej restrukturyzacji w oparciu o wątpliwe przesłanki popełnił wiele błędów, a zwrot środków jednostkom samorządu terytorialnego jest tego potwierdzeniem. W kolejce o naprawienie szkód stoją inni poszkodowani – mówi Tadeusz Szałankiewicz, przewodniczący zawieszonej rady nadzorczej PBS.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • bee(2020-05-10 16:49) Zgłoś naruszenie 00

    Bank Czarneckiego chciano przejąc za złotówkę. A tu pokrywane są straty banku Spółdzielczego z pieniędzy podatników. Kto rządzi w RP? Stale są w RP równi i równiejsi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane