Galerie w coraz trudniejszej sytuacji. Zmiany warunków najmu oczekują już nie tylko największe sieci handlowe

autor: Patrycja Otto06.05.2020, 08:08; Aktualizacja: 06.05.2020, 12:02
Jest szansa, że w najbliższych dniach dojdzie do zawarcia porozumienia przez większość centrów handlowych z najemcami – dowiedział się DGP.

Jest szansa, że w najbliższych dniach dojdzie do zawarcia porozumienia przez większość centrów handlowych z najemcami – dowiedział się DGP.źródło: ShutterStock

Jest szansa, że w najbliższych dniach dojdzie do zawarcia porozumienia przez większość centrów handlowych z najemcami – dowiedział się DGP. Sklepy domagają się zmian w warunkach umów już od 16 marca 2020 r., kiedy w handlu wprowadzono ograniczenia związane z pandemią.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (3)

 • slezak(2020-05-07 13:00) Zgłoś naruszenie 00

  LPP pokazało drogę i teraz wszyscy będą nią podążać.

  Odpowiedz
 • Zagor(2020-05-08 16:58) Zgłoś naruszenie 00

  Każdy ma takie samo prawo i mały i duży. Ograniczony ruch w galeriach to i czynsze powinny być odpowiednio niższe.

  Odpowiedz
 • Jakub M(2020-05-06 16:03) Zgłoś naruszenie 00

  To jeszcze nie do końca tak. W umowach najmu z galeriami handlowymi najemca musi płacić jednocześnie: czynsz minimalny (stała comiesięczna kwota, waloryzowana co roku o wskaźnik GUS lub podobny), czynsz od obrotu (zmienny czynsz zależny od sprzedaży dokonanej w danej placówce), opłaty za dostarczane do lokalu media (to akurat normalne), opłatę za części wspólne (to z kolei jest czynsz za pozostałą część całości galerii, łącznie z biurami administracji galerii, parkingiem itp, podzielony między wszystkich najemców), do tego opłata serwisowa (obejmująca WSZYSTKIE koszty ponoszone przez galerię, np. podatek od nieruchomości, wynagrodzenia dla pracowników, koszty ubezpieczenia budynku itd. z klauzulą waloryzacji na koniec roku gdyby jakieś koszty wzrosły w stosunku do zakładanych na początku roku), no i opłata marketingowa bo logo najemcy musi być na materiałach marketingowych galerii. Naturalnie normalnym jest w umowach najmu, że wynajmujący całość swoich kosztów zawiera w czynszu. Natomiast Galerie wyraźnie i bezpośrednio przerzucają te koszty na najemcę, zastrzegając że ryzyko prowadzenia galerii będzie spoczywać na najemcach. Wzrost płacy minimalnej pracowników galerii automatycznie zwiększa wysokość czynszu. Miasto podniesie opłaty lokalne - automatycznie wzrasta wysokość czynszu. Itd.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane