statystyki

Gorzej w przemyśle już być nie powinno

autor: Marek Chądzyński05.05.2020, 08:39; Aktualizacja: 05.05.2020, 08:39
31,9 pkt – to najnowsze wskazanie indeksu PMI, sporządzanego przez firmę Markit dla polskiego przemysłu od ponad dwóch dekad. Mierzy on nastroje menedżerów w oparciu o przeprowadzane wśród nich ankiety.

31,9 pkt – to najnowsze wskazanie indeksu PMI, sporządzanego przez firmę Markit dla polskiego przemysłu od ponad dwóch dekad. Mierzy on nastroje menedżerów w oparciu o przeprowadzane wśród nich ankiety.źródło: ShutterStock

W kwietniu nastroje wśród menedżerów były złe jak nigdy wcześniej. Ale już w maju się poprawią.

31,9 pkt – to najnowsze wskazanie indeksu PMI, sporządzanego przez firmę Markit dla polskiego przemysłu od ponad dwóch dekad. Mierzy on nastroje menedżerów w oparciu o przeprowadzane wśród nich ankiety. Wartość poniżej 50 pkt oznacza w skrócie tyle, że mniej niż połowa pytanych raportuje poprawę sytuacji, a większość – jej pogorszenie. Kwietniowa wartość jest nie tylko najniższa w całej historii badań, ale też gorsza, niż oczekiwali eksperci, a także słabsza, niż choćby w strefie euro czy w Wielkiej Brytanii, która ma znacznie większy problem z COVID-19 niż Polska.

Tak zadziałał pierwszy pełny miesiąc zamknięcia całych branż gospodarki. I choć przemysł nie musiał zupełnie wygaszać działalności, to jednak cierpi na wyhamowaniu popytu w kraju i za granicą. Widać to choćby po gwałtownym spadku nowych zamówień (indeks w tej kategorii spadł z 34,2 pkt w marcu do 17,1 pkt w kwietniu) i bieżącej produkcji (zjazd z 36,6 pkt do 20,9 pkt).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane