statystyki

Alkoholowa szara strefa odżywa, ale długo nie pociągnie [WYWIAD]

autor: Bartek Godusławski23.04.2020, 09:42; Aktualizacja: 23.04.2020, 09:42
-  Przekazaliśmy izbom administracji skarbowej wytyczne. Ich realizacja umożliwi podatnikom uzyskanie zwrotu VAT w kilkanaście dni - mówi Piotr Dziedzic, wiceminister finansów i wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej.

- Przekazaliśmy izbom administracji skarbowej wytyczne. Ich realizacja umożliwi podatnikom uzyskanie zwrotu VAT w kilkanaście dni - mówi Piotr Dziedzic, wiceminister finansów i wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej.źródło: ShutterStock

-  Przekazaliśmy izbom administracji skarbowej wytyczne. Ich realizacja umożliwi podatnikom uzyskanie zwrotu VAT w kilkanaście dni - mówi Piotr Dziedzic, wiceminister finansów i wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej.

Czy kryzys wywołany epidemią niesie ze sobą ryzyko, że znów odżyje przestępczość ekonomiczna, wyłudzenia podatków, przemyt?

Tak, ryzyko takie istnieje, nie ma co ukrywać. Ale Krajowa Administracja Skarbowa stoi na straży bezpieczeństwa finansowego państwa i nigdy nie da zielonego światła do rozwoju działalności przestępczej, również w czasie epidemii. W ubiegłym tygodniu Europol wystosował do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej komunikat, abyśmy uważali na działalność mafijną. Europol wykonał na przykładzie Włoch analizę, z której wynika, że obecną kryzysową sytuację zorganizowane grupy przestępcze próbują wykorzystać m.in. dzięki temu, że jest mniej działań kontrolnych.

Czy w Polsce są już sygnały, że pojawia się więcej przestępstw skarbowych?

Nasze analizy na to nie wskazują. Patrząc na liczbę składanych jednolitych plików kontrolnych czy blokady rachunków, które spadły znacząco rok do roku, nie ma sygnałów odżywania przestępczości podatkowej.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane