statystyki

Zakup sprzętu ochronnego jak film sensacyjny. Na zakupy ruszyli spekulanci

autor: Maciej Miłosz23.04.2020, 07:41; Aktualizacja: 23.04.2020, 07:56
Do gry o maseczki włączyły się też zorganizowane grupy przestępcze z Chin i Rosji, które – fałszując certyfikaty – wciskały kupującym sprzęt, który przed niczym nie chroni.

Do gry o maseczki włączyły się też zorganizowane grupy przestępcze z Chin i Rosji, które – fałszując certyfikaty – wciskały kupującym sprzęt, który przed niczym nie chroni.źródło: ShutterStock

Kilkanaście kilometrów mają kolejki do odprawy na lotniskach, więc część sprzętu ochronnego pojedzie koleją.

W ramach mostu powietrznego z Chin ma być sprowadzone 11 tys. m sześc. sprzętu ochronnego, przede wszystkim maseczek, kombinezonów i rękawiczek. Do tej pory przywieziono mniej więcej połowę. Kolejne 3,5 tys. m sześc. jest już kupione w ChRL i znajduje się w magazynach wynajętych przez przedstawicieli Polski w pobliżu lotnisk.

Zakup sprzętu przypomina nieco akcję filmów sensacyjnych, gdzie główni aktorzy poruszają się nieco po omacku. Rynek jest dynamiczny, a ceny radykalnie falują, ponieważ na zakupy ruszyli również spekulanci. Do sprzedaży zabrało się wielu pośredników, którzy wcześniej sprowadzali do Polski np. sprzęt elektroniczny. W ich weryfikacji brała udział m.in. Krajowa Administracja Skarbowa, bo do gry o maseczki włączyły się też zorganizowane grupy przestępcze z Chin i Rosji, które – fałszując certyfikaty – wciskały kupującym sprzęt, który przed niczym nie chroni. Stąd doniesienia z Hiszpanii czy Holandii o tym, że duża część zakupów była wadliwa. Przekręt polegał np. na tym, że dobrej jakości było tylko 10 proc. zamówienia. Reszta była niewiele warta i rozpadała się w rękach.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane