statystyki

Czy można domagać się odszkodowania za zakaz prowadzenia przedsiębiorstwa wskutek stanu epidemii

autor: Dr Wojciech Piłat21.04.2020, 06:02; Aktualizacja: 21.04.2020, 10:56
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Niezależnie od tego, jak długo potrwa zamrożenie gospodarki, wiele firm już dziś ucierpiało. Części z nich oficjalnie – np. hotelom czy restauracjom – zakazano działalności. Niektóre już się nie podniosą. Inne przetrwają, ale poniosły wymierne straty. Czy ktoś za to odpowiada?źródło: ShutterStock

Czy można domagać się odszkodowania za zakaz prowadzenia przedsiębiorstwa wskutek stanu epidemii? Są na to co najmniej dwa sposoby.

N iezależnie od tego, jak długo potrwa zamrożenie gospodarki, wiele firm już dziś ucierpiało. Części z nich oficjalnie – np. hotelom czy restauracjom – zakazano działalności. Niektóre już się nie podniosą. Inne przetrwają, ale poniosły wymierne straty. Czy ktoś za to odpowiada?

W dyskusjach na temat odpowiedzialności Skarbu Państwa dominujący wydaje się pogląd, że skoro nie wprowadzono stanu wyjątkowego, to ubieganie się o odszkodowanie od państwa mija się z celem. Osobiście mam inne zdanie.

Podstawy są

Zawsze, gdy sąd ma przyznać odszkodowanie, musi być łącznie spełnione kilka warunków. Po pierwsze, musi wystąpić faktyczna szkoda. Po drugie, jej wartość musi dać się wyliczyć. Po trzecie, szkoda musi wynikać z konkretnego zachowania osoby mającej ponosić odpowiedzialność. Po czwarte, między działaniem tej osoby a wystąpieniem szkody musi istnieć bezpośredni związek.

Załóżmy zatem, że szkoda już wystąpiła i da się policzyć. Może to być np. konieczność poniesienia stałych kosztów działalności przy jednoczesnej niemożności wypracowania przychodów. Zakładamy też, że szkoda ta wynika z wprowadzenia od 14 marca 2020 r. zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w danej branży – w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, a potem stanu epidemii. Musimy to odróżnić od szkody wynikającej z samej obecności koronawirusa (np. konieczności kwarantanny), za którą budżet nie odpowiada.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane