Emilewicz na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie potwierdziła, że kierowany przez nią resort pracuje wspólnie z kancelarią premiera nad drugą tarczą antykryzysową. "Na pewno ten tydzień - to tydzień spotkań z pracodawcami i stroną społeczną" - poinformowała. Dodała, że trwają także prace nad modyfikacją przyjętych w ubiegłym tygodniu rozwiązań antykryzysowych.
"Codziennie rano odbieram raporty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z urzędów pracy. Mamy ponad 200 tys. osób, które już wystąpiły z wnioskami o ulgi, zawieszenie składek na ubezpieczenia społeczne; mamy kilka tysięcy przedsiębiorców, którzy już dzisiaj wystąpili o postojowe, dzięki czemu będą mogli wypłacić pensje na koniec kwietnia, utrzymają miejsca pracy" - poinformowała.
Zaznaczyła, że zarówno praca nad nową tarczą, jak i ewaluacją dotychczasowych zapisów powinna odbywać się "w dobrym tempie", aby zauważyć, czy wprowadzone już instrumenty działają oraz jakich rozwiązań jeszcze potrzeba. Podkreśliła, że prace te na pewno potrwają "do końca tygodnia".
O tym, że trwają prace nad kolejną specustawą, która ma pomóc firmom w związku z epidemią koronawirusa poinformował w wywiadzie dla środowego "Pulsu Biznesu" szef Ministerstwa Finansów Tadeusz Kościński. Zapowiedział, że "nowa tarcza" ma uzupełnić to, czego brakuje w pierwszej. Nie wykluczył, że w ustawie znajdą się dodatkowe rozwiązania dla średnich firm.