Propozycja ma zostać omówiona na zaplanowanej na 7 kwietnia wideokonferencji unijnych ministrów finansów.
„Potrzebujemy ogólnoeuropejskiej odpowiedzi na pandemię. Potrzebujemy, aby ta reakcja była ambitna i potrzebujemy jej szybko” - powiedział w piątek prezes EBI Werner Hoyer. „Firmy w całej Unii Europejskiej potrzebują ogromnego wsparcia. Potrzebują więcej linii kredytowych, pożyczek pomostowych i kapitału obrotowego, aby sprostać temu niespotykanemu dotąd wyzwaniu" - dodał.
Rada Dyrektorów EBI składa się z jednego przedstawiciela z każdego państwa członkowskiego oraz przedstawiciela Komisji Europejskiej.
Ogólnoeuropejski fundusz gwarancyjny służyłby jako tarcza ochronna dla europejskich firm borykających się z niedoborami płynności. EBI wskazuje, że można go ustanowić przy pomocy wkładów państw członkowskich i mógłby być otwarty na udział innych instytucji UE.
Opierając się na istniejących programach gwarancyjnych EBI, fundusze można byłoby wykorzystać w bardzo krótkim czasie. Program byłby wdrażany przez EBI i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), które tworzą grupę EBI, w ścisłej współpracy z krajowymi bankami, Komisją Europejską i innymi partnerami finansowymi. Miałoby to stworzyć równe warunki działania dla małych i średnich przedsiębiorstw we wszystkich państwach członkowskich.
"Wykorzystanie funduszy za pośrednictwem grupy EBI zapewniłoby każdemu państwu członkowskiemu skorzystanie z ratingu AAA EBI" - napisał EBI podkreślając, że fundusz gwarancyjny uzupełniałby środki krajowe.
„Fundusz gwarancyjny byłby skuteczną, terminową i prawdziwie europejską odpowiedzią na bezprecedensowy kryzys. Chcemy teraz walczyć z ekonomicznym wpływem Covid-19, wyprzedzając go i zmniejszając obciążenie realnej gospodarki, zamiast radzić sobie z sytuacją później. Podział obciążeń między państwa członkowskie pozwala uniknąć zwiększania zadłużenia w tych krajach, które najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu i znajdowały się pod największym wpływem wydatków zdrowotnych” - dodał Hoyer.
Rada Dyrektorów zatwierdziła również pożyczkę w wysokości 5 mld euro, obejmującą wszystkie państwa członkowskie UE, w ramach pakietu reagowania kryzysowego, którego celem jest szybkie uruchomienie finansowania dla MŚP i spółek o średniej kapitalizacji w nadchodzących tygodniach do kwoty 40 mld euro.