Filipiak: Ciężko jest obecnie rozpoznawać składane wnioski o upadłość [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik01.04.2020, 06:01; Aktualizacja: 01.04.2020, 07:31
konsument, umowa

konsument, umowaźródło: ShutterStock

Rozmowa z Dr Patrykiem Filipiakiem wspólnikiem w kancelarii FilipiakBabicz, kwalifikowanym doradcą restrukturyzacyjnym.

W rządzie trwają prace nad tarczą antyupadłościową. Założeniem jest wyłączenie obowiązku składania przez dłużnika lub menedżerów dłużnika wniosków o ogłoszenie upadłości w trakcie epidemii. Po jej ustaniu zaś będą oni na to mieli trzy miesiące, a nie 30 dni jak obecnie. To właściwa koncepcja?

Rozumiem dobre intencje i chęć ochrony przedsiębiorców przed upadłością. Tak stało się już w Hiszpanii, Szwajcarii oraz w Niemczech. Wskazują na to też światowi eksperci. Projektodawca chce dać firmom czas na odzyskanie stabilności finansowej. Ciężko jest obecnie rozpoznawać składane wnioski o upadłość oraz zabezpieczać majątek dłużników, gdy sądy upadłościowe w zasadzie nie działają. Ponadto po co ogłaszać upadłość, skoro w dobie kryzysu nie będzie popytu na likwidowane przez syndyka aktywa, ergo odzysk dla wierzycieli będzie znikomy? Z kilku przyczyn propozycja budzi jednak wątpliwości. Jest to bowiem wyjęcie jednej cegiełki z systemu prawnego przy jednoczesnym pozostawieniu innych cegiełek, np. możliwości prowadzenia egzekucji cywilnej czy administracyjnej.

o może zrodzić chaos. Brak konieczności złożenia wniosku o upadłość lub restrukturyzację będzie dawało korzyści szybszym wierzycielom – tym, którzy zdobędą lub mają już tytuły egzekucyjne. A zatem cały system równego i sprawiedliwego traktowania wierzycieli zawali się. Należałoby zatem wprowadzić albo powszechne moratorium płatnicze wraz z zakazem wszelakiej egzekucji albo nie ingerować w system w ogóle.

Wierzyciele bardzo na wejściu w życie nowej tarczy ucierpią?


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane