Słowik: Tęsknię za tobą, lichwiarzu [OPINIA]

autor: Patryk Słowik26.03.2020, 08:03; Aktualizacja: 26.03.2020, 08:03
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Ostatecznie ustawy antylichwiarskiej jednak nie uchwalono. Dziś za to proponuje się ustawę likwidacyjną. Bez vacatio legis, bez realnej dyskusji, w panice przed koronawirusem.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sytuacja wyjątkowa wymaga szczególnych rozwiązań. Nie można jednak ratować bytu niektórych grup społecznych i najmniejszego biznesu kosztem zrzucenia w przepaść części przedsiębiorców.

Kto czytał moje teksty o firmach pożyczkowych, ten wie, że we mnie nie mają one obrońcy. Wielokrotnie pisałem o patologicznych praktykach, nazywałem rzeczy po imieniu, pisząc o lichwie i ludzkich tragediach. Nie uczestniczyłem we współfinansowanych przez branżę pożyczkową wyjazdach dla dziennikarzy, nie przyjmowałem prezentów. Dziś jednak czuję potrzebę stanąć w obronie przedsiębiorców zajmujących się pożyczaniem pieniędzy na duży procent. A dlaczego? Otóż rząd przygotował pakiet antykryzysowy. Jedno z jego rozwiązaniach przewiduje drastyczne obniżenie przychodów firm pożyczkowych. Twórcy specustawy chcą bowiem, by na pożyczkach krótkoterminowych zarobek był co najwyżej 5-proc. W praktyce oznacza to stratę, bo – abstrahując od kosztów obsługi pożyczek – wystarczy, że jeden na kilkudziesięciu pożyczkobiorców nie spłaci pożyczki. Ujmując najkrócej, przy nowych zasadach gry, które mają wejść w życie wraz z wejściem w życie specustawy koronawirusowej, biznes pożyczkowy padnie.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Klod(2020-03-27 14:30) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się w 100%, jest koszy jest ryzyko, jeśli ryzyko pozostaje na tym samym poziomie a koszty mają być minimalne to osoby które dziś mają finansowanie w tych filmach przestaną być finansowani i to będzie dramat, nie PiSu a tych ludzi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane