statystyki

Europo, działaj albo giń [OPINIA]

autor: Rafał Woś20.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 20.03.2020, 14:01
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

"Koronakryzys to nie przelewki. Zagrożeniem jest nie tylko widmo recesji. Na szali leży przetrwanie Unii Europejskiej oraz demokracji w krajach rozwiniętych”. Tak brzmi główne przesłanie listu otwartego zainicjowanego przez grupę portugalskich ekonomistów. Przyłączyło się do nich już wielu kolegów po fachu z całej Europy.

Ekonomiści tłumaczą w liście, że nie mamy dziś do czynienia ze zwykłym kryzysem. Wszystko dlatego, że środki konieczne do walki z epidemią uderzają w nowoczesne, zdecentralizowane gospodarki rynkowe jednocześnie od strony popytu i podaży. Jeżeli pracownicy (z powodu kwarantanny) nie pojawią się w pracy, dobra nie zostaną wyprodukowane.

Jeżeli klienci nie będą mogli nabywać dóbr i usług, to nie zostaną one sprzedane, wskutek czego ucierpi cały łańcuch produkcyjny wiodący od dostawców surowców, poprzez podwykonawców, po producentów i dystrybutorów.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Komentarze (2)

  • mt(2020-03-23 07:56) Zgłoś naruszenie 12

    Problem w tym, że demokracji nie ma. Jest oligarchia. Jakaś grupa bliżej nie identyfikowalnych ludzi, ciągnie za sznurki w UE i dokonuje przedziwnych wyborów, np. takich jak wybór Tuska na "króla europy". Dodatkowo UE pokazuje swoją całkowitą bezradność w stanach nadzwyczajnych. Twór oboejmujący prawie miliard mieszkańców nie jest w stanie zapewnić środków ochrony i respiratorów.

    Odpowiedz
  • Rafał(2020-03-20 10:14) Zgłoś naruszenie 01

    Europa będzie działać tak jak Jej na to pozwoli ,,naród wybrany,,.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane