statystyki

Europo, działaj albo giń [OPINIA]

autor: Rafał Woś20.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 20.03.2020, 14:01
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

"Koronakryzys to nie przelewki. Zagrożeniem jest nie tylko widmo recesji. Na szali leży przetrwanie Unii Europejskiej oraz demokracji w krajach rozwiniętych”. Tak brzmi główne przesłanie listu otwartego zainicjowanego przez grupę portugalskich ekonomistów. Przyłączyło się do nich już wielu kolegów po fachu z całej Europy.

Ekonomiści tłumaczą w liście, że nie mamy dziś do czynienia ze zwykłym kryzysem. Wszystko dlatego, że środki konieczne do walki z epidemią uderzają w nowoczesne, zdecentralizowane gospodarki rynkowe jednocześnie od strony popytu i podaży. Jeżeli pracownicy (z powodu kwarantanny) nie pojawią się w pracy, dobra nie zostaną wyprodukowane.

Jeżeli klienci nie będą mogli nabywać dóbr i usług, to nie zostaną one sprzedane, wskutek czego ucierpi cały łańcuch produkcyjny wiodący od dostawców surowców, poprzez podwykonawców, po producentów i dystrybutorów.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (2)

  • mt(2020-03-23 07:56) Zgłoś naruszenie 14

    Problem w tym, że demokracji nie ma. Jest oligarchia. Jakaś grupa bliżej nie identyfikowalnych ludzi, ciągnie za sznurki w UE i dokonuje przedziwnych wyborów, np. takich jak wybór Tuska na "króla europy". Dodatkowo UE pokazuje swoją całkowitą bezradność w stanach nadzwyczajnych. Twór oboejmujący prawie miliard mieszkańców nie jest w stanie zapewnić środków ochrony i respiratorów.

    Odpowiedz
  • Rafał(2020-03-20 10:14) Zgłoś naruszenie 01

    Europa będzie działać tak jak Jej na to pozwoli ,,naród wybrany,,.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane