Economicus 2019, dziewiąta edycja konkursu dla najbardziej interesujących książek o gospodarce na naszym rynku wydawniczym, nabiera tempa. Oto publikacje nominowane w kategorii najlepszy poradnik ekonomiczny napisany przez polskich autorów. Zwycięzcę poznamy 20 listopada podczas odbywającego się w Krakowie Open Eyes Economy Summit.
Tomasz Waryszak
„Jak zarabiać na kryptowalutach”
Helion/OnePress, Gliwice 2019
Entuzjasta kryptowalut i ekonomiczny samouk Tomasz Waryszak zebrał w tej książce wiele rad dla tych, którzy chcieliby podzielić jego pasję. Jest tu sporo wiedzy o historii bitcoina i innych walut czy regulacji prawnych rynku, ale też konkretne wskazówki dla inwestorów. Do tego Waryszak deklaruje się jako zwolennik szkoły austriackiej, nie ukrywa, że kryptopieniądz jest dla niego szansą na realizację libertariańskiej utopii. Książkę rozpoczyna zresztą obszerny cytat z „Atlasa zbuntowanego” Ayn Rand.

Robert Manikowski

„Projektowanie systemów podwyżkowych”
Wolters Kluwer, Warszawa 2019
W teorii przyznanie podwyżki nie jest niczym złożonym. Ale w praktyce zanim do tego dojdzie, pojawić się musi wiele ważnych pytań: komu? ile? kiedy? czego domagać się w zamian? Robert Manikowski to praktyk zarządzania zasobami ludzkimi (ZZL) z perspektywą akademicką oraz doradczą. Jego pomoc w odpowiedzi na podwyżkowe dylematy może być dla wielu menedżerów oraz przedsiębiorców nieoceniona. Zwłaszcza że przez wiele lat antypracowniczy klimat polskiej gospodarki sprawiał, że na sensowną rozmowę o polepszaniu warunków zatrudnienia zazwyczaj w ogóle nie było miejsca.

Inga Bielińska, Zofia Jakubczyńska

„Jeden na jeden. Odważne rozmowy z pracownikami. Dialogi i praktyczne ćwiczenia”
MT Biznes, Warszawa 2018