statystyki

W sporze z członkiem zarządu występuje rada lub pełnomocnik

autor: Artur Borkowski10.03.2020, 18:00
W praktyce dość często dochodzi do sporów między spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością a członkami ich zarządów. Wiele takich konfliktów muszą rozstrzygać sądy. Kto powinien reprezentować spółkę podczas tych postępowań sądowych?

W praktyce dość często dochodzi do sporów między spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością a członkami ich zarządów. Wiele takich konfliktów muszą rozstrzygać sądy. Kto powinien reprezentować spółkę podczas tych postępowań sądowych?źródło: ShutterStock

W praktyce dość często dochodzi do sporów między spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością a członkami ich zarządów. Wiele takich konfliktów muszą rozstrzygać sądy. Kto powinien reprezentować spółkę podczas tych postępowań sądowych?

W sporze z udziałem członka zarządu wykluczone jest, aby w imieniu spółki działał jej zarząd. Stwierdzono to w wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 11 czerwca 2019 r. (sygn. akt III AUa 746/18). W przypadku takiego sporu spółkę musi reprezentować rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany przez wspólników. W praktyce najczęściej dochodzi do ustanowienia pełnomocnika, który wchodzi w rolę organu spółki. Następnie zaś reprezentuje jej interesy w sporze z członkiem zarządu. Innym dopuszczalnym rozwiązaniem jest reprezentowanie spółki przez radę nadzorczą, o ile powołano ją w danej spółce.

We wspomnianym wyroku wyjaśniono również, co należy rozumieć pod określeniem „spór między spółką a członkiem zarządu”. Określenie to dotyczy wszelkich postępowań sądowych, zarówno procesowych, jak i nieprocesowych. Zatem reprezentacja spółki kapitałowej przez członka jej zarządu jest wyłączona w tych szczególnych przypadkach. Co istotne, przepisy nie wymagają, aby sprzeczność interesów między spółką a członkiem zarządu rzeczywiście występowała. Wystarczająca jest jedynie potencjalna kolizja interesów między osobami zarządzającymi a samą spółką.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane