statystyki

Niedzielny zakaz nadrabiamy w soboty

autor: Patrycja Otto05.03.2020, 08:30; Aktualizacja: 05.03.2020, 14:59
Udział niedzielnych zakupów w całej ich wartości

Udział niedzielnych zakupów w całej ich wartościźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polacy ostatecznie pogodzili się z zakazem handlu w niedzielę. Zakupy, które zwykle robili w ostatni dzień tygodnia, przerzucili głównie na sobotę. Udział tego dnia w wydatkach gospodarstw domowych zwiększył się z 19 proc. w 2017 r. do 21 proc. w 2019 r. Zyskał też poniedziałek – o 1 pkt proc. do 14 proc. – wynika z danych GfK Polonia, do których dotarł DGP.

Nastąpiło to jednak nie tylko kosztem niedziel, lecz także pozostałych dni. – W 2019 r. udział niedzielnych zakupów był o połowę mniejszy niż w 2017 r., czyli przed wprowadzeniem obostrzeń. Wynosił zaledwie 4 proc. Jako konsumenci przerzuciliśmy się więc płynnie na inne dni tygodnia – potwierdza Michał Maksymiec, dyrektor współpracy z sieciami detalicznymi Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.

Eksperci wskazują, że największe sklepy, w które przede wszystkim miał uderzyć zakaz handlu, zaczęły oferować promocje mające na celu przyciągnięcie klientów właśnie w soboty. W największym stopniu dotyczy to dyskontów, takich jak Lidl i Biedronka, czy hipermarketów jak Carrefour, Tesco, Auchan. Tego typu sklepom udało się najbardziej zwiększyć udział soboty w ogólnych wydatkach klientów.

Najbardziej zyskały dyskonty. Ich udział w wydatkach gospodarstw domowych wzrósł od 2017 r. o 3,5 pkt proc. do 34 proc. w 2019 r. Małe sklepy niezależnych handlowców straciły 0,9 pkt proc. i na koniec ubiegłego roku miały 7,4-proc. udział.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Ted(2020-03-05 09:57) Zgłoś naruszenie 01

    Z niczym się Polacy nie pogodzili! Należy zlikwidować szkodliwy i irracjonalny zakaz handlu w niedziele!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane