statystyki

Budżet odczuł obniżki podatków

autor: Marek Chądzyński03.03.2020, 10:32; Aktualizacja: 03.03.2020, 10:32
pieniądze

Mimo rosnących płac i zatrudnienia styczniowe dochody z PIT były mniejsze niż rok temu. Za to inflacja napędza wpływy z VAT.źródło: ShutterStock

Mimo rosnących płac i zatrudnienia styczniowe dochody z PIT były mniejsze niż rok temu. Za to inflacja napędza wpływy z VAT.

Na koniec pierwszego miesiąca roku w kasie państwa było 3,4 mld zł nadwyżki – wynika z danych o wykonaniu budżetu, opublikowanych przez Ministerstwo Finansów. Brak deficytu nie dziwi, bo w ostatnich latach MF przyzwyczaiło nas do dobrych wyników, szczególnie na początku roku. Tegoroczny „plus” to przede wszystkim efekt ponad 6-proc. wzrostu wpływów z VAT. Podatek od towarów i usług dał prawie 22 mld zł.

Biorąc pod uwagę fakt, że styczniowe wpływy pochodzą z transakcji przeprowadzonych w grudniu, można tu wysnuć dwa wnioski. Pierwszy: choć realnie konsumpcja rosła wolniej, co widoczne było w danych o PKB za IV kwartał, to nominalnie wynik był niezły, dzięki wysokiej inflacji, która w grudniu wzrosła niespodziewanie do 3,4 proc. A wyższe ceny to „paliwo” dla dochodów z VAT. Drugi wniosek: biorąc pod uwagę słabość wpływów z najważniejszego podatku w grudniu (14,4 mld zł, o ok. 18 proc. mniej niż rok wcześniej), można zgadywać, że resort finansów mógł powtórzyć swój manewr z przyspieszeniem wypłat zwrotów. MF już kilkakrotnie wypłacało szybciej zwroty pod koniec roku, wykorzystując dobrą sytuację w kasie państwa, by na początku kolejnego móc wykazać wyższe wpływy.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane