statystyki

Zakłady w Chorzowie przejdą restrukturyzację. Rozpocznie się produkcja nawozów

autor: Grzegorz Kowalczyk27.02.2020, 11:30; Aktualizacja: 27.02.2020, 11:42
Śląsk

Cały plan restrukturyzacji chorzowskich zakładów ma zostać zrealizowany do 2027 r.źródło: ShutterStock

Grupa Azoty kontynuuje restrukturyzację zakładów w Chorzowie. Będzie szukać partnera do wykorzystania instalacji do przerobu tłuszczów oraz udostępni niewykorzystywane grunty.

To pomysł, by zakłady przestały generować straty. Szczegółowych wyników za 2019 r. nie podano. Rok wcześniej było niemal 23 mln zł straty netto. Ponad 13 mln wynikało z odpisu aktualizującego wartość instalacji do przerobu tłuszczów w stearynę wykorzystywaną w przemyśle tytoniowym, papierniczym i włókienniczym. Według planów dopiero w 2020 r. wynik ma się zbliżyć do zera, a w kolejnych latach chorzowska spółka ma być rentowna.

Zdaniem władz Grupy Azoty to właśnie ta linia jest główną przyczyną dotychczasowej nierentowności. W 2013 r., gdy prezesem Azotów Puławy (to bezpośredni właściciel zakładów w Chorzowie) był Marian Rybak, zainwestowano w nią ok. 65 mln zł.

– Inwestycja od początku się nie broniła. Ten biznes stał się kulą u nogi – ocenił na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami Wojciech Wardacki, szef Grupy Azoty. Głównym problemem było opłacalne zaopatrywanie produkcji w surowiec – szacunki z lat 2011–2015 miały okazać się w tym zakresie całkowicie nietrafione. Spadły natomiast ceny wyrobu. W latach 2017–2018 stearyna potaniała o ok. 13 proc. Skutkiem tego produkcja została wstrzymana.

– Dopiero w listopadzie 2018 r. przeprowadzono analizę, która powinna poprzedzać zaangażowanie w ten projekt – mówił Wardacki.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane