statystyki

Czy zaskakujący wybuch epidemii koronawirusa we Włoszech zagraża wynikom polskiego eksportu? [WYWIAD]

autor: Marek Chądzyński26.02.2020, 07:35; Aktualizacja: 26.02.2020, 07:37
biznes, firma, praca

- Włoski rynek zawsze był trudny pod względem terminowych płatności. Koronawirus może to jeszcze bardziej popsuć – mówi Tomasz Ślagórski.źródło: ShutterStock

 - Włoski rynek zawsze był trudny pod względem terminowych płatności. Koronawirus może to jeszcze bardziej popsuć – mówi Tomasz Ślagórski.

Czy zaskakujący wybuch epidemii koronawirusa we Włoszech zagraża wynikom polskiego eksportu? Skala jest nieporównywalnie mniejsza niż w Chinach, ale ChRL nie jest dla nas tak ważnym partnerem handlowym.

Chiny są drugim największym dostawcą towarów do Polski, więc wpływ koronawirusa na polską gospodarkę będzie widoczny i to nie tylko z powodu pośrednich oddziaływań, np. przez gospodarkę niemiecką bardzo uzależnioną od sytuacji w Chinach. Łańcuchy dostaw zostały mocno zaburzone, co może mieć wpływ na poziom produkcji w Polsce.

Ale Chiny nie liczą się w polskim eksporcie. Za to Włochy już tak, to piąty co do wielkości rynek eksportowy dla naszych firm.

To prawda, w ubiegłym roku polskie firmy sprzedały tam towary o wartości 11 mld euro.

Koronawirus zatrzyma sprzedaż z Polski do Włoch?

Jest zdecydowanie zbyt wcześnie na kreślenie takich scenariuszy. Na razie nie przejmowałbym się spadkiem popytu na polskie towary. Zakres epidemii nie jest jeszcze tak duży, obejmuje tylko kilka regionów we Włoszech.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane