statystyki

Szyjemy mniej butów, ale kupujemy więcej

autor: Patrycja Otto24.02.2020, 05:50; Aktualizacja: 24.02.2020, 06:10
Polski rynek obuwia

Polski rynek obuwiaźródło: DGP

Ubiegły rok był kolejnym z rzędu, w którym spadła produkcja obuwia. A przez parę lat zanosiło się na odbudowanie tej branży w Polsce.

Jeszcze dwa lata temu panowało przekonanie, że jesteśmy na najlepszej drodze, by przełamać azjatycką dominację na rynku butów. Wówczas padł rekord pod względem produkcji – z taśm polskich fabryk zjechało ponad 37,5 mln par. Niestety to był ostatni rok prosperity. W każdym kolejnym produkcja sukcesywnie malała. W ubiegłym osiągnęła poziom najniższy od 2012 r. Wyprodukowanych zostało 31 mln par obuwia, w tym niecałe 7 mln stanowiły buty skórzane.

Jednocześnie sprzedaż butów w 2019 r., podobnie zresztą jak w 2018 r., wzrosła. – W ubiegłym roku Polacy wydali na obuwie 8,8 mld zł. To o 3,8 proc. więcej niż w poprzednim. Dynamika utrzymała się na podobnym poziomie co w latach ubiegłych – wyjaśnia Bartosz Bolecki, analityk handlu detalicznego w firmie PMR. Stało się tak, mimo lekkiej zimy, która jest zwykle dla branży okresem „żniw”. Nie chodzi nawet o liczbę butów, które się w tym czasie sprzedaje, ale o ich wartość. Obuwie zimowe jest bowiem wysoko marżowe, producenci zarabiają na nim najwięcej.

W tym roku mniejsza sprzedaż nie wpłynęła na obroty. Mając więcej pieniędzy w portfelu, konsumenci mogą sobie pozwolić na częstszą wymianę obuwia, niezależnie od pory roku. – Minęły już czasy, gdy w dwóch parach butów można było przechodzić cały rok. Dziś buty dobiera się do okazji i warunków pogodowych – tłumaczy Bartosz Bolecki.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • fret(2020-02-24 19:11) Zgłoś naruszenie 10

    Chińczyk zrobi za 1/3 ceny. Sprzedaje się coraz większą padline. Niby tylko 200zł za skórzane buty a w promocji nawet taniej, tyle, że to 1 sezonówki. Czasem bez awarii nawet sezonu nie wytrzymają... Zalewa nas **************

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane