Z początkiem lipca 2020 r. sprawy dotyczące własności intelektualnej będą trafiać do czterech specjalistycznych sądów w Polsce. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego czeka już tylko na podpis prezydenta.
Z początkiem lipca 2020 r. sprawy dotyczące własności intelektualnej będą trafiać do czterech specjalistycznych sądów w Polsce. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego czeka już tylko na podpis prezydenta.
W czwartek Sejm głosował nad poprawkami Senatu do uchwalonej w styczniu ustawy. W większości miały one charakter redakcyjny. Ustawa została więc przyjęta w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Główny cel nowelizacji to ustanowienie sądów wyspecjalizowanych w rozstrzyganiu spraw szeroko rozumianej własności intelektualnych. Mają się one zająć rozstrzyganiem sporów dotyczących praw autorskich, własności przemysłowej, jak również nieuczciwej konkurencji. W pierwszej instancji orzekać będą wydziały sądów okręgowych w czterech miastach: Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Warszawie, a w drugiej – wydziały dwóch sądów apelacyjnych: w Katowicach i Warszawie. Przy czym spory dotyczące programów komputerowych, wynalazków, wzorów użytkowych, topografii układów scalonych, odmian roślin i tajemnic przedsiębiorstwa o charakterze technicznym mają być kierowane wyłącznie do jednego sądu – w Warszawie. Wynika to z ich skomplikowanego charakteru.
Przyjęte przez parlament przepisy od wielu lat były postulowane przez środowisko prawnicze. W sprawach dotyczących własności intelektualnej od lat panuje wąska specjalizacja. Tyle że nie wśród sędziów. Teraz to się zmieni. W tworzonych wydziałach będą orzekać sędziowie specjalizujący się w tematyce praw autorskich czy własności przemysłowej. Ma to podnieść jakość orzecznictwa i je ujednolicić.
Temu ma też służyć obowiązek prowadzenia tych spraw przez adwokatów lub radców prawnych, a w kwestiach dotyczących własności przemysłowej – przez rzeczników patentowych. Rygor ów został nieco złagodzony przez resort sprawiedliwości w stosunku do pierwotnej wersji projektu. W sprawach o wartości do 20 tys. zł powództwo będzie mógł wnieść sam uprawniony (np. twórca).
Etap legislacyjny
Ustawa skierowana do podpisu przez prezydenta
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama