statystyki

Polski biznes już płaci za Zielony Ład

autor: Grzegorz Kowalczyk13.02.2020, 10:53; Aktualizacja: 13.02.2020, 10:53
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Wzrost ceny uprawnień do emisji CO2 jest dziś obok drożejącej energii największym problemem wielu przedsiębiorstw.źródło: ShutterStock

Wzrost ceny uprawnień do emisji CO2 jest dziś obok drożejącej energii największym problemem wielu przedsiębiorstw.

Średnia ubiegłoroczna cena uprawnień do emisji CO2 w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) na poziomie 25 euro oznacza w porównaniu z poprzednim rokiem niemal czterokrotny wzrost. To kwoty zabójcze dla hutnictwa i przemysłu chemicznego.

Potężny wzrost kosztów funkcjonowania oznacza dla producentów utratę konkurencyjności i spadek popytu. Wypierana przez tańszą stal ze Wschodu rodzima produkcja spadła w 2019 r. o 9 proc. W tej sytuacji ArcelorMittal zdecydował o wygaszeniu wielkiego pieca w krakowskiej hucie Sendzimira. Za dwa miesiące ma on zostać częściowo uruchomiony, ale to ze względu na remont w innym europejskim zakładzie koncernu w belgijskiej Gandawie, a nie w wyniku nagłej poprawy sytuacji rynkowej.

W nowym okresie rozliczeniowym ETS, w latach 2021–2030, pula darmowych uprawnień będzie jeszcze mniejsza, co oznacza, że ceny okażą się jeszcze dotkliwsze nie tylko dla firm energetycznych, lecz także branży chemicznej.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane