statystyki

Polski biznes już płaci za Zielony Ład

autor: Grzegorz Kowalczyk13.02.2020, 10:53; Aktualizacja: 13.02.2020, 10:53
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Wzrost ceny uprawnień do emisji CO2 jest dziś obok drożejącej energii największym problemem wielu przedsiębiorstw.źródło: ShutterStock

Wzrost ceny uprawnień do emisji CO2 jest dziś obok drożejącej energii największym problemem wielu przedsiębiorstw.

Średnia ubiegłoroczna cena uprawnień do emisji CO2 w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) na poziomie 25 euro oznacza w porównaniu z poprzednim rokiem niemal czterokrotny wzrost. To kwoty zabójcze dla hutnictwa i przemysłu chemicznego.

Potężny wzrost kosztów funkcjonowania oznacza dla producentów utratę konkurencyjności i spadek popytu. Wypierana przez tańszą stal ze Wschodu rodzima produkcja spadła w 2019 r. o 9 proc. W tej sytuacji ArcelorMittal zdecydował o wygaszeniu wielkiego pieca w krakowskiej hucie Sendzimira. Za dwa miesiące ma on zostać częściowo uruchomiony, ale to ze względu na remont w innym europejskim zakładzie koncernu w belgijskiej Gandawie, a nie w wyniku nagłej poprawy sytuacji rynkowej.

W nowym okresie rozliczeniowym ETS, w latach 2021–2030, pula darmowych uprawnień będzie jeszcze mniejsza, co oznacza, że ceny okażą się jeszcze dotkliwsze nie tylko dla firm energetycznych, lecz także branży chemicznej.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane