statystyki

Zbycie pojazdu nie uwolni od zapłaty wcześniejszych kosztów

autor: Marcin Nagórek16.02.2020, 12:00; Aktualizacja: 16.02.2020, 12:20
Decyzję o zapłacie tych kosztów wydaje starosta.

Decyzję o zapłacie tych kosztów wydaje starosta.źródło: ShutterStock

Otrzymałem decyzję starosty o obowiązku zapłaty prawie 5 tys. zł kosztów związanych z usunięciem, przechowywaniem i demontażem pojazdu dostawczego. Samochód firmowy stał w pasie drogi prawie miesiąc od listopada, kiedy uległ zniszczeniu w wypadku z udziałem kierowcy zatrudnionego w mojej firmie. Kilka dni po wydaniu decyzji sprzedałem pojazd innemu przedsiębiorcy. Czy muszę więc ponosić jakieś koszty?

Decyzja starosty wydaje się uzasadniona. Kluczowe znaczenie przy ocenie sytuacji ma art. 130a ust. 10h prawa o ruchu drogowym, z którego wynika, że koszty związane z usuwaniem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu powstałe od momentu wydania dyspozycji jego usunięcia do zakończenia postępowania ponosi osoba będąca właścicielem tego pojazdu w dniu wydania dyspozycji usunięcia pojazdu. Decyzję o zapłacie tych kosztów wydaje starosta.

Należy też przytoczyć stanowisko zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 6 kwietnia 2018 r. (sygn. akt III SA/Łd 760/17). Zaakcentowano w nim m.in., że: „z art. 130a ust. 10h ustawy ‒ Prawo o ruchu drogowym wynika, że wszelkie koszty związane z usunięciem, przechowywaniem i oszacowaniem pojazdu powstałe od momentu wydania dyspozycji jego usunięcia do momentu zakończenia postępowania ponosi osoba będąca właścicielem pojazdu w dniu jego usunięcia. Intencją tego przepisu było, aby koszty te ponosiła osoba, której niewłaściwe i niezgodne z prawem zachowanie spowodowało te koszty”. Sąd dodał również, że w przepisie tym jest mowa o naliczeniu kosztów do zakończenia postępowania.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane