statystyki

Leasing odczuł hamowanie gospodarki

autor: Patrycja Otto05.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 05.02.2020, 09:37
– Leasing to papierek lakmusowy dla inwestycji, które w ubiegłym roku wyhamowały – mówi Michał Rot, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

– Leasing to papierek lakmusowy dla inwestycji, które w ubiegłym roku wyhamowały – mówi Michał Rot, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.źródło: ShutterStock

Po latach dynamicznych wzrostów, w 2019 r. branża zanotowała 6-proc. spadek wartości nowych kontraktów.

W ubiegłym roku firmy leasingowe sfinansowały inwestycje za łączną kwotę 77,8 mld zł – podał Związek Polskiego Leasingu. Oznacza to, że w porównaniu z poprzednim rokiem miał miejsce spadek. Branża nastawiała się na wolniejszy, ale jednak wzrost. Jak wyjaśniają eksperci ZPL, decydujący okazał się ostatni kwartał, w którym wartość nowych kontraktów spadła o 15,5 proc.

– Leasing to papierek lakmusowy dla inwestycji, które w ubiegłym roku wyhamowały – mówi Michał Rot, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

W największym stopniu na wyniku branży zaważył segment pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 ton. Wartość finansowania spadła tu o 11,7 proc., do nieco ponad 35 mld zł. To efekt zmian w podatkowym rozliczaniu umów leasingu na drogie samochody, które weszły 1 stycznia 2019 r.

– Spowodowały, że zakupy z tego roku przesunęły się na końcówkę 2018 r. – tłumaczy Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL. Wskazuje, że w ub.r. popularnością cieszyły się pojazdy dostawcze. Branża sfinansowała ich zakup za kwotę o 5,1 proc. większą niż w roku poprzednim.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane