statystyki

Leasing odczuł hamowanie gospodarki

autor: Patrycja Otto05.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 05.02.2020, 09:37
– Leasing to papierek lakmusowy dla inwestycji, które w ubiegłym roku wyhamowały – mówi Michał Rot, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

– Leasing to papierek lakmusowy dla inwestycji, które w ubiegłym roku wyhamowały – mówi Michał Rot, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.źródło: ShutterStock

Po latach dynamicznych wzrostów, w 2019 r. branża zanotowała 6-proc. spadek wartości nowych kontraktów.

W ubiegłym roku firmy leasingowe sfinansowały inwestycje za łączną kwotę 77,8 mld zł – podał Związek Polskiego Leasingu. Oznacza to, że w porównaniu z poprzednim rokiem miał miejsce spadek. Branża nastawiała się na wolniejszy, ale jednak wzrost. Jak wyjaśniają eksperci ZPL, decydujący okazał się ostatni kwartał, w którym wartość nowych kontraktów spadła o 15,5 proc.

– Leasing to papierek lakmusowy dla inwestycji, które w ubiegłym roku wyhamowały – mówi Michał Rot, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

W największym stopniu na wyniku branży zaważył segment pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 ton. Wartość finansowania spadła tu o 11,7 proc., do nieco ponad 35 mld zł. To efekt zmian w podatkowym rozliczaniu umów leasingu na drogie samochody, które weszły 1 stycznia 2019 r.

– Spowodowały, że zakupy z tego roku przesunęły się na końcówkę 2018 r. – tłumaczy Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL. Wskazuje, że w ub.r. popularnością cieszyły się pojazdy dostawcze. Branża sfinansowała ich zakup za kwotę o 5,1 proc. większą niż w roku poprzednim.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane