statystyki

TSUE: Nierzetelny podwykonawca obciążeniem

autor: Sławomir Wikariak03.02.2020, 08:01; Aktualizacja: 03.02.2020, 08:44
Polskie przepisy nie przewidują wykluczenia za przewinienia podwykonawców.

Polskie przepisy nie przewidują wykluczenia za przewinienia podwykonawców.źródło: ShutterStock

Przepisy pozwalające wykluczać z przetargów firmy, które zgłaszają nieuczciwych podwykonawców, są zgodne z prawem unijnym – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taka eliminacja nie może jednak następować w sposób automatyczny

Sprawa dotyczy przetargu na stworzenie sieci światłowodowej dla włoskiej administracji. Firma, która złożyła w nim ofertę, zadeklarowała zatrudnienie trzech podwykonawców. Z ich usług zamierzała skorzystać przy realizacji inwestycji. Okazało się, że jeden ze wskazanych podmiotów nie respektował przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych. Na tej podstawie wykluczono wykonawcę z przetargu.

Firma zaskarżyła tę decyzję do sądu przekonując, że nie powinna być wyeliminowana z postępowania, a co najwyżej zobowiązana do zastąpienia podwykonawcy innym, który będzie spełniał warunki. Sąd zadający pytanie prejudycjalne TSUE zwrócił uwagę, że zgodnie z włoskim prawem zastąpienie podwykonawcy jest możliwe tylko na etapie realizacji umowy. Jego wątpliwości wzbudziło natomiast to, czy były podstawy do eliminacji wykonawcy z przetargu. Byłoby to oczywiste, gdyby przewinienie polegające na naruszaniu praw pracowniczych popełnił sam wykonawca, tutaj jednak obciążało ono jedynie podwykonawcę.

TSUE doszedł do wniosku, że dyrektywa 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych nie stoi na przeszkodzie, by przepisy krajowe wprowadzały możliwość, a nawet obowiązek wykluczania z przetargów firm, które chcą skorzystać z usług podwykonawców niespełniających warunków. Kluczowa była tu analiza art. 57 ust. 4 lit a dyrektywy. Przepis ten wprowadza fakultatywną przesłankę wykluczenia, „gdy instytucja zamawiająca za pomocą dowolnych stosownych środków może wykazać naruszenie mających zastosowanie obowiązków”. Trybunał podkreśli, że norma ta została sformułowana w sposób bezosobowy.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane