statystyki

TSUE: Nierzetelny podwykonawca obciążeniem

autor: Sławomir Wikariak03.02.2020, 08:01; Aktualizacja: 03.02.2020, 08:44
Polskie przepisy nie przewidują wykluczenia za przewinienia podwykonawców.

Polskie przepisy nie przewidują wykluczenia za przewinienia podwykonawców.źródło: ShutterStock

Przepisy pozwalające wykluczać z przetargów firmy, które zgłaszają nieuczciwych podwykonawców, są zgodne z prawem unijnym – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taka eliminacja nie może jednak następować w sposób automatyczny

Sprawa dotyczy przetargu na stworzenie sieci światłowodowej dla włoskiej administracji. Firma, która złożyła w nim ofertę, zadeklarowała zatrudnienie trzech podwykonawców. Z ich usług zamierzała skorzystać przy realizacji inwestycji. Okazało się, że jeden ze wskazanych podmiotów nie respektował przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych. Na tej podstawie wykluczono wykonawcę z przetargu.

Firma zaskarżyła tę decyzję do sądu przekonując, że nie powinna być wyeliminowana z postępowania, a co najwyżej zobowiązana do zastąpienia podwykonawcy innym, który będzie spełniał warunki. Sąd zadający pytanie prejudycjalne TSUE zwrócił uwagę, że zgodnie z włoskim prawem zastąpienie podwykonawcy jest możliwe tylko na etapie realizacji umowy. Jego wątpliwości wzbudziło natomiast to, czy były podstawy do eliminacji wykonawcy z przetargu. Byłoby to oczywiste, gdyby przewinienie polegające na naruszaniu praw pracowniczych popełnił sam wykonawca, tutaj jednak obciążało ono jedynie podwykonawcę.

TSUE doszedł do wniosku, że dyrektywa 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych nie stoi na przeszkodzie, by przepisy krajowe wprowadzały możliwość, a nawet obowiązek wykluczania z przetargów firm, które chcą skorzystać z usług podwykonawców niespełniających warunków. Kluczowa była tu analiza art. 57 ust. 4 lit a dyrektywy. Przepis ten wprowadza fakultatywną przesłankę wykluczenia, „gdy instytucja zamawiająca za pomocą dowolnych stosownych środków może wykazać naruszenie mających zastosowanie obowiązków”. Trybunał podkreśli, że norma ta została sformułowana w sposób bezosobowy.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane