statystyki

Opłaty od grzechu i przyjemności: Czy cukier i mięso będą opodatkowane tak samo jak tytoń i alkohol?

autor: Jakub Pawłowski26.12.2019, 09:00
mięso

Gdyby podliczyć wszystkie koszty, takie jak ogromne zużycie wody, energii, wycinanie lasów pod nowe pola uprawne, zatrucie wód i gleby odchodami, to kilogram wieprzowiny musiałby kosztować co najmniej 60 zł, a nie 16 zł jak obecnieźródło: ShutterStock

Czy cukier i mięso zostaną uznane za równie szkodliwe dla zdrowia co tytoń i alkohol? A w końcu opodatkowane?

C zy słodkości będziemy jeść tylko od święta? Czy zapomnimy, jak smakuje czekolada, bo każdy gram cukru będzie obciążony podatkiem na ratowanie służby zdrowia, która inaczej nie poradzi sobie z leczeniem milionów otyłych i cukrzyków? Czy mięso też zostanie uznane za szkodliwe, a do jego ceny doliczą opłatę, z której będzie finansowana walka ze zmianami klimatycznymi?

Zwolennicy takich rozwiązań powiedzą, że są one adekwatne do wyzwań, przed którymi stoimy. Dla wielu jest to przerażająca wizja, zaś przeciwników takiej rewolucji nie brakuje. Nie chcą skoków cen produktów i usług, które wszyscy uznajemy za należne nam tak jak woda w kranie. I spytają, nie bezzasadnie, dlaczego mamy płacić podatek od cukru i mięsa, a już nie od soli i kawy, także szkodliwych w nadmiarze.

Może się jednak okazać, że te dywagacje przetnie ekonomia. I to nie troska o środowisko czy zdrowie pchną rządzących w objęcia fiskalizmu, tylko prosta rozbieżność wpływów i wydatków państwa – bo budżety zaczną się walić pod ciężarem kosztów nakręcanych przez przyzwyczajenia klientów, agresywny marketing i brak odpowiedzialności koncernów za późniejsze skutki własnej produkcji. To koszty, których często nie widzieliśmy bądź nie chcieliśmy widzieć.

Kolos na cukrowych nogach

Żyjemy w epoce nadmiaru. Chociażby w kwestii potrzeb żywieniowych – rynek zaspokoi wszystkie nasze potrzeby. I to z nadmiarem, co odzwierciedlają dane dotyczące chorób cywilizacyjnych spowodowanych przez nadmiar cukru i kalorii, które najłatwiej przyswoić w przekąskach. Nie myślimy o tym, ale są to rzeczy – z perspektywy historii ludzkości – do których nasze organizmy nie zdążyły się dostosować. Mówiąc obrazowo: dla naszych przodków jogurt zawierający kilka łyżeczek cukru byłby pełnoprawnym posiłkiem.

Łatwo tu pokusić się o stwierdzenie, że każdy może kupować, co chce, i truć się, czym chce. Ale zrzucanie winy na obżarstwo jednostek to za mało, by wyjaśnić skalę problemu, z jakim się mierzymy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała cukrzycę za epidemię XXI w. o rozmiarach bliskich pandemii. Zmaga się z nią już co 11. osoba na świecie – w sumie ponad 415 mln ludzi. I jak szacuje Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, w ciągu 20 lat liczba ta ma wzrosnąć do 642 mln osób. – Każdy producent powinien odpowiadać za działanie produktu, na którym zarabia – w całym jego cyklu trwania. Od destrukcji środowiska przy wydobyciu czy uprawie surowców, przez cenę przetwarzania odpadów, po koszty społeczne, klimatyczne czy etyczne. W przypadku cukru trudno byłoby wymagać od producentów żywności tworzenia dedykowanych klinik do walki z chorobami spowodowanymi przez ten szalenie uzależniający specyfik. Dlatego podatek w tym przypadku jawi się jako oczywiste dociążenie kosztami społecznymi, które dany produkt powoduje. I to powoduje bezpośrednio i na skalę masową – mówi dr Tomasz Wojciechowski z think-tanku Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (16)

 • obywatel(2019-12-26 11:49) Zgłoś naruszenie 234

  Suweren ratowany przed grzechem,..........a tym czasem władca marionetek szybkim krokiem zmierza po władzę absolutną............

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jacq(2019-12-26 12:07) Zgłoś naruszenie 212

  Totalitaryzm chcą nam wprowadzić.Politycy będą już nawet decydować co mamy jeść...

  Odpowiedz
 • quasimodo(2019-12-26 15:40) Zgłoś naruszenie 202

  Oj brakuje kasy na patologie + oj brakuje

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obywatel(2019-12-26 14:33) Zgłoś naruszenie 151

  Czyli kardynał Dziwisz będzie musiał zapłacić tego podatku........że aż mało wyobrażalne........

  Odpowiedz
 • Dziadek wnuków(2019-12-26 12:12) Zgłoś naruszenie 131

  Głupcy tylko pomyślą, że jak coś dostają to jest to nie wliczane w cenę !! Bo cóż z tego, że jest nadprodukcja, że wiele rzeczy produkują niewolnicy, gdy za każdy cent włożony w produkt rząd czy inny właściciel musi uzyskać dolara. Zysk goni jeszcze bardziej łapczywy zysk, chęć posiadania jest niczym narkotyk a przecież but za dolara czy ten za pięćdziesiąt tyś. służy temu samemu celowi. Jeszcze nie tak dawno, Wasi rodzice świadkami, gdy pewien sekretarz partii po SIEDMIU latach utrzymywania stałych cen podniósł je o niecałe 20 procent, to krzyk, wrzask głośny się podniósł !! I po co ? Gdy dziś ceny rosną co 7 tygodni cisza ogłuszająca, z ambon nie grzmią, a przecież w roli sekretarza tylko nazwisko się zmieniło ... i tempo rosnących cen & podatków !! Poza tym, ku Waszej błogiej radości przy suto zastawionym stole, życzę Wam duuużo uśmiechów i zdrowia !! Niekoniecznie przed lustrem !

  Odpowiedz
 • kolo(2019-12-26 14:46) Zgłoś naruszenie 122

  Szkodliwe substancje zakazać a nie opodatkowywać produkty je zawierające. To będzie wtedy dbanie państwa o obywateli. A podatek to żródło dochodów budżetu a nie dbanie o zdrowie społeczeństwa.

  Odpowiedz
 • anita(2019-12-26 14:00) Zgłoś naruszenie 121

  wszystko w kraju opodatkowac,ladna pogode i brzydka pogode, powietrze a zwlaszcza te czyste powietrze, smog opodatkowac podwojnie a najwyzej to opodatkowac glupote tu byloby najwiecej kasy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • and 70(2019-12-26 16:13) Zgłoś naruszenie 70

  Kiedy obecna władza opodatkuje jakimś wysokim podatkiem myślących nieprawomyślnie ? Większość sejmowa już na to pozwoli w którąś "pracowitą" ciemną noc ?

  Odpowiedz
 • vvv(2019-12-26 17:10) Zgłoś naruszenie 62

  A tacy jak greta powinni być 10 krotnie opodatkowani bo walczą o ekologie a sama greta korzysta z opakowań plastikowych na potęgę inni także.

  Odpowiedz
 • Kik(2019-12-26 12:11) Zgłoś naruszenie 513

  Jedno jest pewne- ten artykuł pisał komunista.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • tym(2019-12-27 07:02) Zgłoś naruszenie 11

  A kiedy opodatkują grzechów odpuszczanie i żywot wieczny .?Amen.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane