statystyki

To elektroniczne narzędzie, którego nie da się oszukać [WYWIAD]

autor: Zofia Jóźwiak03.12.2019, 12:20; Aktualizacja: 03.12.2019, 12:20
dokumenty

- Baza pozwoli na bardzo dokładną weryfikację, ile odpadów w Polsce powstaje, co się z nimi dzieje, jak są przekazywane i przetwarzane - mówi Magda Gosk dyrektor departamentu gospodarki odpadami w Ministerstwie Klimatu.źródło: ShutterStock

- Baza pozwoli na bardzo dokładną weryfikację, ile odpadów w Polsce powstaje, co się z nimi dzieje, jak są przekazywane i przetwarzane - mówi Magda Gosk dyrektor departamentu gospodarki odpadami w Ministerstwie Klimatu.

Od 1 stycznia zaczyna na dobre działać baza danych o odpadach. Co może poprawić w gospodarce odpadami?

Przede wszystkim pozwoli na bardzo dokładną weryfikację, ile odpadów w Polsce powstaje, co się z nimi dzieje, jak są przekazywane i przetwarzane. Odchodzimy wreszcie od papierowej ewidencji, która ma swoje niedoskonałości. Zamieniamy ją na elektroniczne narzędzie, którego nie da się oszukać, a które pokaże rzeczywisty obraz gospodarki odpadami.

Czy spodziewają się państwo, że będzie to panaceum na dziki rynek odpadów?

Baza danych oraz wzmocniona Inspekcja Ochrony Środowiska to potężny oręż do walki z szarą strefą w odpadach. BDO nie pozwoli na to, żeby odpady ginęły. Teraz w papierowym obrocie może się zdarzyć, że ktoś nawet wykazuje wytworzenie odpadów, ale one się gubią gdzieś w ewidencjach kolejnych posiadaczy, którym są przekazywane. W bazie wszystko będzie odnotowane i jeśli odpad zostanie po raz pierwszy tam zarejestrowany, to będzie kontrolowany aż do jego zagospodarowania.

Mówi się, że ściślejsza kontrola może doprowadzić do znaczącego zwiększenia wykazywanej ilości odpadów, zwłaszcza komunalnych. Czy ministerstwo próbowało szacować o ile?

Nie wykluczam, że ta ilość może wzrosnąć, choć pewnie nie o połowę, jak się niekiedy słyszy. O ile wzrośnie, dowiemy się pod koniec 2020 r. Niezależnie od tego, jaka ta masa ostatecznie będzie, kluczowe jest to, że będzie można śledzić te odpady aż do ostatecznego zagospodarowania.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane