Kapiszewski: Właź na ring, narysuj mapę i nie nabij sobie guza

autor: Jakub Kapiszewski02.12.2019, 08:33; Aktualizacja: 02.12.2019, 08:34
Jakub Kapiszewski

Jakub Kapiszewskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeśli prowadzisz globalną firmę, nie masz wyjścia – musisz dostosować się do lokalnych gustów. To dlatego menu japońskiego McDonaldsa różni się od polskiego, a prowadzący rodzimą firmę bieliźniarską biznesmen powiedział mi kiedyś, że na rynek rosyjski wysyła te same modele, co nad Wisłę, tyle że ze znacznie większą ilością srebrnych i złotych nici.

Jeśli jednak prowadzisz globalną firmę technologiczną, to prędzej czy później będziesz musiał zmierzyć się z siłami potężniejszymi niż słabość lokalnej klienteli do metali szlachetnych czy sosu teriyaki. Na przykład nietolerującymi sprzeciwu autokratami, którzy mogą popsuć ci biznes u siebie w kraju. Tak, big tech to zabawa dla big boys, bo w grę wchodzi big politics.

Weźmy firmę Apple. Po upływie pięciu lat producent elektroniki dla korzystających z map Apple na terytorium Federacji umożliwił postrzeganie półwyspu jako częścią Rosji. Minister polityki wewnętrznej, informacji i łączności anektowanej Republiki Krymu Siergiej Zyrianow nazwał zmianę „przełomem technologicznym i informacyjnym”.

Przełom był tak duży, że osobiście poinformowała o nim przewodniczącego komisji ds. bezpieczeństwa i przeciwdziałania korupcji Dumy Państwowej Wasilija Piskarewa przedstawicielka miejscowego oddziału Apple’a Daria Jermolina. W odpowiedzi na ruch Apple’a szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko napisał na Twitterze, że „globalna polityka nie jest mocną stroną” firmy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane