statystyki

Kapiszewski: Właź na ring, narysuj mapę i nie nabij sobie guza

autor: Jakub Kapiszewski02.12.2019, 08:33; Aktualizacja: 02.12.2019, 08:34
Jakub Kapiszewski

Jakub Kapiszewskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeśli prowadzisz globalną firmę, nie masz wyjścia – musisz dostosować się do lokalnych gustów. To dlatego menu japońskiego McDonaldsa różni się od polskiego, a prowadzący rodzimą firmę bieliźniarską biznesmen powiedział mi kiedyś, że na rynek rosyjski wysyła te same modele, co nad Wisłę, tyle że ze znacznie większą ilością srebrnych i złotych nici.

Jeśli jednak prowadzisz globalną firmę technologiczną, to prędzej czy później będziesz musiał zmierzyć się z siłami potężniejszymi niż słabość lokalnej klienteli do metali szlachetnych czy sosu teriyaki. Na przykład nietolerującymi sprzeciwu autokratami, którzy mogą popsuć ci biznes u siebie w kraju. Tak, big tech to zabawa dla big boys, bo w grę wchodzi big politics.

Weźmy firmę Apple. Po upływie pięciu lat producent elektroniki dla korzystających z map Apple na terytorium Federacji umożliwił postrzeganie półwyspu jako częścią Rosji. Minister polityki wewnętrznej, informacji i łączności anektowanej Republiki Krymu Siergiej Zyrianow nazwał zmianę „przełomem technologicznym i informacyjnym”.

Przełom był tak duży, że osobiście poinformowała o nim przewodniczącego komisji ds. bezpieczeństwa i przeciwdziałania korupcji Dumy Państwowej Wasilija Piskarewa przedstawicielka miejscowego oddziału Apple’a Daria Jermolina. W odpowiedzi na ruch Apple’a szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko napisał na Twitterze, że „globalna polityka nie jest mocną stroną” firmy.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane