statystyki

Jednoosobowy przedsiębiorca nie musi podlegać odrębnemu postępowaniu gospodarczemu

autor: Łukasz Dubicki26.11.2019, 07:36; Aktualizacja: 26.11.2019, 09:20
Prawo, zdjęcie ilustracyjne.

Prawo, zdjęcie ilustracyjne.źródło: ShutterStock

Przeznaczony dla firm tryb rozstrzygania spraw w sądach nie dla wszystkich jest korzystny. Niektóre osoby mogą go wyłączyć. Wystarczy złożyć w terminie odpowiedni wniosek. Kiedy warto to zrobić?

Od 7 listopada do polskich sądów po kilku latach wróciło odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych. Przywróciła je nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 4 lipca 2019 r. (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1460; dalej: k.p.c.). To specjalny tryb do rozstrzygania spraw gospodarczych, czyli przede wszystkim między przedsiębiorcami, których przedmiot związany jest z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.

Celem wprowadzenia odrębnego postępowania jest skrócenie czasu rozpoznawania przez sądy spraw, z którymi zgłaszają się przedsiębiorcy. Efekt przyspieszenia orzekania ma zostać osiągnięty poprzez wprowadzenie kilku specyficznych rozwiązań prawnych. Przykładowo w nowym postępowaniu gospodarczym twierdzenia i dowody trzeba będzie podawać w ściśle określonym terminie – na początku postępowania – pod rygorem braku możliwości ich przytaczania na późniejszym etapie sprawy. Nie będzie można wnosić powództwa wzajemnego. Również możliwość powoływania świadków została istotnie ograniczona w stosunku do przepisów obowiązujących w postępowaniu w „zwykłych” sprawach cywilnych. Kluczowe znaczenie uzyska dowód z dokumentu. Nie będzie można również naprawiać błędów w obszarze określenia stron postępowania.

I chociaż niewykluczone, że te i inne specyficzne rygory i ograniczenia postępowania gospodarczego rzeczywiście mogą spowodować, że wyroki będą wydawane szybciej, to nie zawsze ten nowy tryb można okazać się korzystny. Szczególnie w przypadku małego przedsiębiorcy, który nie zdecyduje się na skorzystanie z usług adwokata lub radcy prawnego – wzrośnie ryzyko, że rozstrzygnięcie sprawy będzie dla niego niekorzystne. Dlatego też nowa procedura daje niektórym osobom możliwość złożenia wniosku o przeprowadzenie sprawy gospodarczej z pominięciem sformalizowanych rygorów. A więc możliwe jest niejako wyłączenie stosowania postępowania gospodarczego pomimo kwalifikowania się sprawy do tego trybu. Odpowiadamy zatem na wybrane pytania przedsiębiorców, m.in.: kto może złożyć taki wniosek, jak to zrobić, kiedy może być to korzystne?

Kto może złożyć wniosek o wyłączenie spod rygorów postępowania gospodarczego?


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane