statystyki

Konstytucja biznesu w orzecznictwie sądów

autor: Leszek Jaworski26.11.2019, 07:36; Aktualizacja: 26.11.2019, 09:15
Ta jedna z najważniejszych ustaw dla firm weszła w życie prawie półtora roku temu w ramach Konstytucji biznesu – pakietu pięciu aktów prawnych. Jednak wiele regulacji już od początku budziło wątpliwości interpretacyjne. Spory pomiędzy urzędami a przedsiębiorcami dotyczą różnych kwestii, np. tego, czy można skorygować niewłaściwe zgłoszenie korzystania z ulgi na start, albo jak powinien wyglądać właściwie wypełniony wniosek o wydanie przez urząd interpretacji indywidualnej.

Ta jedna z najważniejszych ustaw dla firm weszła w życie prawie półtora roku temu w ramach Konstytucji biznesu – pakietu pięciu aktów prawnych. Jednak wiele regulacji już od początku budziło wątpliwości interpretacyjne. Spory pomiędzy urzędami a przedsiębiorcami dotyczą różnych kwestii, np. tego, czy można skorygować niewłaściwe zgłoszenie korzystania z ulgi na start, albo jak powinien wyglądać właściwie wypełniony wniosek o wydanie przez urząd interpretacji indywidualnej.źródło: ShutterStock

Prawie półtora roku temu w ramach pakietu pięciu ustaw zwanych Konstytucją biznesu weszło w życie prawo przedsiębiorców. Jednym z celów tej regulacji było wprowadzenie licznych uproszczeń oraz ułatwień dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Wraz z jej wejściem w życie pojawiły się – zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i organów – problemy z ich stosowaniem. Niestety, osoby rozpoczynające działalność czasami nawet nie mają szczegółowych informacji na temat prawa przedsiębiorców. Dziś nie tylko przypominamy najważniejsze przepisy, lecz także na podstawie najnowszych orzeczeń przedstawiamy, jak należy je właściwie interpretować.

Ta jedna z najważniejszych ustaw dla firm weszła w życie prawie półtora roku temu w ramach Konstytucji biznesu – pakietu pięciu aktów prawnych. Jednak wiele regulacji już od początku budziło wątpliwości interpretacyjne. Spory pomiędzy urzędami a przedsiębiorcami dotyczą różnych kwestii, np. tego, czy można skorygować niewłaściwe zgłoszenie korzystania z ulgi na start, albo jak powinien wyglądać właściwie wypełniony wniosek o wydanie przez urząd interpretacji indywidualnej. Na szczęście pojawia się coraz więcej orzeczeń sądowych wydawanych na gruncie nowej regulacji. Dzięki nim już wiadomo, jak rozumieć niektóre przepisy. Przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania przedsiębiorców.

Ulga na start

Prawo przedsiębiorców wprowadziło ulgę na start, czyli w uproszczeniu przywilej nieopłacania przez pewien czas składek na ubezpieczenie społeczne przez przedsiębiorców po raz pierwszy rozpoczynających działalność gospodarczą. Poprzedniczka prawa przedsiębiorców, czyli ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, takiego rozwiązania nie przewidywała. Przy czym zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, tj. emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Nie obejmuje ono swym zakresem składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ulga na start jest dobrowolna, a więc jej wykorzystanie zależy wyłącznie od woli przedsiębiorcy. W sytuacji kiedy osoba fizyczna skorzysta z niej, wówczas nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Ale na tle nowych przepisów pojawiło się wiele kontrowersji. Przykładowo doszło do sporów dotyczących tego, czy brak płatności składek przez okres korzystania z ulgi spowoduje brak prawa do świadczeń za ten okres w przyszłości? Wątpliwości dotyczą też tego, co w sytuacji, kiedy przedsiębiorca pomylił się w zgłoszeniu. Orzeczenia sądów rozwiewają te wątpliwości.

RADA. Czy można skorygować pomyłkę w zgłoszeniu?

Po raz pierwszy zarejestrowałem działalność gospodarczą. W związku z tym chciałem skorzystać z ulgi na start. Jako że nie mam głowy do spraw urzędowych, zleciłem to księgowej. Ta niestety się pomyliła – w zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych wpisała w formularzu niewłaściwy kod. W trakcie rozmów telefonicznych z ZUS uzyskałem informacje, że błędne zarejestrowanie nie dyskwalifikuje mnie z prawa do korzystania z ulgi na start. Błąd został przez księgową szybko skorygowany, lecz otrzymałem decyzję, że do tego momentu jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlegałem obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Czy nie pozbawiono mnie uprawnienia do ulgi?

W tej sprawie najważniejsze jest ustalenie, jaka była rzeczywista wola wnioskodawcy: czy miał on zamiar skorzystać z ulgi, czy też zamierzał opłacać wszystkie składki ubezpieczeniowe, tj. na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe, oraz ubezpieczenie zdrowotne. Z orzecznictwa wynika, że to ona jest przesądzająca. Nie ulega bowiem wątpliwości, że skorzystanie z ulgi jest zależne wyłącznie od woli przedsiębiorcy i stanowi alternatywę wobec tradycyjnego systemu ponoszenia ciężarów dotyczących ubezpieczeń społecznych. Rozwiązanie to ogranicza koszty wykonywania działalności gospodarczej przy rozpoczynaniu działalności przez przedsiębiorcę (osobę fizyczną).


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane