Economicus 2019 rozstrzygnięty. W tym roku nagrody Dziennika Gazety Prawnej dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych w Polsce zostały przyznane podczas Open Eyes Economy Summit (OEES) w Krakowie.I zaczynamy odliczanie do Economicusa 2020.
Najlepszą polską książką szerzącą wiedzę ekonomiczną okazała się publikacja „Rynek firm pożyczkowych w Polsce. Teoria i praktyka”. Redaktorką tej zbiorowej pracy pokazującej rzeczywistość społeczną i ekonomiczną, która otacza specyficzny produkt finansowy zwany potocznie „chwilówką”, jest Iwona Jakubowska-Branicka, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Wydawcą jest Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
Drugie miejsce w tej kategorii zajęła książka ekonomisty i filozofa Macieja Szlindera „Dochód podstawowy. Rewolucyjna reforma społeczna XXI wieku” (Wydawnictwo PWN). Jurorzy wyróżnili ją za pionierskie na polskim rynku ujęcie problematyki i rozwianie wielu mitów, które narosły wokół zagadnienia dochodu podstawowego. Na trzecim miejscu znalazła się praca „Realny kapitalizm. Wokół teorii kapitału monopolistycznego” pod redakcją Przemysława Wielgosza i Grzegorza Konata (Książka i Prasa).