statystyki

Azbest jeszcze pozostanie na dachach

autor: Paweł Bednarz20.11.2019, 07:17; Aktualizacja: 20.11.2019, 07:17
azbest, eternit

Polska ma całkowicie pozbyć się szkodliwego materiału do 2032 r. Tempo usuwania tej substancji jest tak wolne, że termin wydaje się mało realny.źródło: ShutterStock

Polska ma całkowicie pozbyć się szkodliwego materiału do 2032 r. Tempo usuwania tej substancji jest tak wolne, że termin wydaje się mało realny.

Z Bazy Azbestowej prowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że dotychczas zinwentaryzowano ok. 8,2 mln ton azbestu. W większości to pokrycia dachowe i elewacje budynków. Najwięcej szkodliwego materiału – powodującego choroby płuc i nowotwory – znajduje się w woj. mazowieckim i lubelskim.

Baza zawiera dane z 98 proc. gmin w Polsce. Problem w tym, że dotychczas unieszkodliwiono w skali kraju nieco ponad milion ton azbestu. A Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009–2032 jest coraz bliżej półmetka. Odpowiada za niego właśnie resort Jadwigi Emilewicz.

Zła konstrukcja dopłat

Program przewiduje m.in. przeprowadzenie pełnej i rzetelnej inwentaryzacji oraz ustalenie rozmieszczenia terytorialnego azbestu i wyrobów go zawierających. Do głównych celów należało usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów azbestowych, a także likwidacja jego oddziaływania na środowisko. Dlaczego program nie działa?


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane