statystyki

Azbest jeszcze pozostanie na dachach

autor: Paweł Bednarz20.11.2019, 07:17; Aktualizacja: 20.11.2019, 07:17
azbest, eternit

Polska ma całkowicie pozbyć się szkodliwego materiału do 2032 r. Tempo usuwania tej substancji jest tak wolne, że termin wydaje się mało realny.źródło: ShutterStock

Polska ma całkowicie pozbyć się szkodliwego materiału do 2032 r. Tempo usuwania tej substancji jest tak wolne, że termin wydaje się mało realny.

Z Bazy Azbestowej prowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że dotychczas zinwentaryzowano ok. 8,2 mln ton azbestu. W większości to pokrycia dachowe i elewacje budynków. Najwięcej szkodliwego materiału – powodującego choroby płuc i nowotwory – znajduje się w woj. mazowieckim i lubelskim.

Baza zawiera dane z 98 proc. gmin w Polsce. Problem w tym, że dotychczas unieszkodliwiono w skali kraju nieco ponad milion ton azbestu. A Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009–2032 jest coraz bliżej półmetka. Odpowiada za niego właśnie resort Jadwigi Emilewicz.

Zła konstrukcja dopłat

Program przewiduje m.in. przeprowadzenie pełnej i rzetelnej inwentaryzacji oraz ustalenie rozmieszczenia terytorialnego azbestu i wyrobów go zawierających. Do głównych celów należało usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów azbestowych, a także likwidacja jego oddziaływania na środowisko. Dlaczego program nie działa?


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane