statystyki

Prezes UOKiK wkrótce zagra w zielone: Zacznie eliminować kopciuchy z krajowego rynku

autor: Przemysław Rybicki05.11.2019, 10:35; Aktualizacja: 05.11.2019, 10:46
Podlegająca mu Inspekcja Handlowa będzie mogła ścigać firmy i osoby, które sprzedają piece o niskich parametrach spalania. Zniknie też luka w przepisach, umożliwiająca sprowadzanie niespełniających norm urządzeń z zagranicy.

Podlegająca mu Inspekcja Handlowa będzie mogła ścigać firmy i osoby, które sprzedają piece o niskich parametrach spalania. Zniknie też luka w przepisach, umożliwiająca sprowadzanie niespełniających norm urządzeń z zagranicy.źródło: ShutterStock

Podlegająca mu Inspekcja Handlowa będzie mogła ścigać firmy i osoby, które sprzedają piece o niskich parametrach spalania. Zniknie też luka w przepisach, umożliwiająca sprowadzanie niespełniających norm urządzeń z zagranicy.

Już za kilka tygodni prezes UOKiK włączy się do walki o czyste powietrze. Kontrolą jakości pieców i eliminowaniem z rynku urządzeń niespełniających norm zajmie się bowiem podlegająca mu Inspekcja Handlowa. Tak wynika z ustawy z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. W dniu zamykania numeru do druku czekała ona już tylko na podpis prezydenta.

Celem nowelizacji ma być doprecyzowanie i uszczelnienie obecnych przepisów dotyczących norm emisyjnych dla kotłów na paliwo stałe oraz wzmocnienie kontroli nad wprowadzeniem kotłów do obrotu. Do osiągnięcia tych celów przewidziano trzy główne środki:

 • wprowadzenie całkowitego zakazu wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności,
 • ustawowe upoważnienie Inspekcji Handlowej do prowadzenia kontroli parametrów kotłów na paliwo stałe oraz
 • wprowadzenie wysokich kar na producentów i importerów kotłów, które nie spełniają wymogów emisyjnych.

W praktyce pierwsze kontrole Inspekcji Handlowej mogłyby ruszyć po nowym roku.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

 • StAAbrA(2019-11-05 11:55) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe , którzy dostawcy gazu ... , Mu to zlecili ... Bo w temacie elementu , ksywka Orange , to cienki jest niePOprawnie ...

  Odpowiedz
 • re(2019-11-05 13:29) Zgłoś naruszenie 00

  W zestawieniu z milionami starych pieców, które już teraz nas trują - gest bez większego znaczenia ekologicznego - jedynie ma znaczenie propagandowe. Zamiast dawać 13 i 14 emeryturę starym ludziom, lepiej zeby im na koszt państwa piece wymienili, dało by dużo lepszy efekt.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane