statystyki

Prezes UOKiK wkrótce zagra w zielone: Zacznie eliminować kopciuchy z krajowego rynku

autor: Przemysław Rybicki05.11.2019, 10:35; Aktualizacja: 05.11.2019, 10:46
Podlegająca mu Inspekcja Handlowa będzie mogła ścigać firmy i osoby, które sprzedają piece o niskich parametrach spalania. Zniknie też luka w przepisach, umożliwiająca sprowadzanie niespełniających norm urządzeń z zagranicy.

Podlegająca mu Inspekcja Handlowa będzie mogła ścigać firmy i osoby, które sprzedają piece o niskich parametrach spalania. Zniknie też luka w przepisach, umożliwiająca sprowadzanie niespełniających norm urządzeń z zagranicy.źródło: ShutterStock

Podlegająca mu Inspekcja Handlowa będzie mogła ścigać firmy i osoby, które sprzedają piece o niskich parametrach spalania. Zniknie też luka w przepisach, umożliwiająca sprowadzanie niespełniających norm urządzeń z zagranicy.

Już za kilka tygodni prezes UOKiK włączy się do walki o czyste powietrze. Kontrolą jakości pieców i eliminowaniem z rynku urządzeń niespełniających norm zajmie się bowiem podlegająca mu Inspekcja Handlowa. Tak wynika z ustawy z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. W dniu zamykania numeru do druku czekała ona już tylko na podpis prezydenta.

Celem nowelizacji ma być doprecyzowanie i uszczelnienie obecnych przepisów dotyczących norm emisyjnych dla kotłów na paliwo stałe oraz wzmocnienie kontroli nad wprowadzeniem kotłów do obrotu. Do osiągnięcia tych celów przewidziano trzy główne środki:

 • wprowadzenie całkowitego zakazu wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności,
 • ustawowe upoważnienie Inspekcji Handlowej do prowadzenia kontroli parametrów kotłów na paliwo stałe oraz
 • wprowadzenie wysokich kar na producentów i importerów kotłów, które nie spełniają wymogów emisyjnych.

W praktyce pierwsze kontrole Inspekcji Handlowej mogłyby ruszyć po nowym roku.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

 • StAAbrA(2019-11-05 11:55) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe , którzy dostawcy gazu ... , Mu to zlecili ... Bo w temacie elementu , ksywka Orange , to cienki jest niePOprawnie ...

  Odpowiedz
 • re(2019-11-05 13:29) Zgłoś naruszenie 00

  W zestawieniu z milionami starych pieców, które już teraz nas trują - gest bez większego znaczenia ekologicznego - jedynie ma znaczenie propagandowe. Zamiast dawać 13 i 14 emeryturę starym ludziom, lepiej zeby im na koszt państwa piece wymienili, dało by dużo lepszy efekt.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane