statystyki

Adwokaci oraz radcowie prawni częściej będą stawać przed Urzędem Patentowym

autor: Patryk Słowik02.11.2019, 15:30
Ta dobra informacja dla przedsiębiorców, bo stawki dla pełnomocników reprezentujących strony w wielu postępowaniach dotyczących ochrony wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych powinny spaść.

Ta dobra informacja dla przedsiębiorców, bo stawki dla pełnomocników reprezentujących strony w wielu postępowaniach dotyczących ochrony wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych powinny spaść.źródło: ShutterStock

Ta dobra informacja dla przedsiębiorców, bo stawki dla pełnomocników reprezentujących strony w wielu postępowaniach dotyczących ochrony wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych powinny spaść.

Już za kilka miesięcy adwokaci i radcowie prawni będą mogli występować w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych. Obecnie przedsiębiorca, który w takich postępowaniach korzysta z usług pełnomocnika, musi zatrudnić rzecznika patentowego. To jedna ze zmian przyjętych w uchwalonej 16 października i zaakceptowanej przez Senat bez poprawek 18 października nowelizacji ustawy – Prawo własności przemysłowej (czeka na podpis prezydenta, wejdzie w życie po trzymiesięcznym vacatio legis). – To rozprawienie się z kolejnym idiotycznym reliktem ograniczającym dostęp do zawodów prawniczych. Nie mam jakichkolwiek wątpliwości, że adwokaci i radcowie powinni mieć prawo występować w tych sprawach – wskazuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. I dodaje, że warto pójść o krok dalej i umożliwić adwokatom i radcom również występowanie w sprawach dotyczących wynalazków, produktów leczniczych oraz produktów ochrony roślin, wzorów użytkowych i topografii układów scalonych.

Prezes ZPP tłumaczy także, iż otwarcie części branży własności przemysłowej przed adwokatami i radcami będzie korzystne nie tylko dla nich samych, lecz przede wszystkim dla przedsiębiorców. Ci najwięksi korzystają bowiem z usług rzeczników patentowych. Ci mali i średniej wielkości jednak bardzo rzadko – bo nie zawsze ich na to stać. Teraz będą zatem mogli powierzyć swoje sprawy prawnikom, z którymi współpracowali dotychczas w innych sprawach.

Zmiany miały być szersze

Co oczywiste, przeciwko zmianom protestowało środowisko rzeczników patentowych. Uważa ono, że sprawy z zakresu własności przemysłowej są z reguły tak skomplikowane, że zajmować się nimi powinni tylko wykształceni w tym kierunku specjaliści. A adwokaci czy radcowie, jakkolwiek mogą być świetnymi prawnikami, nie ogarną wszystkiego. Innymi słowy, zdaniem rzeczników patentowych otwarcie rynku wcale nie będzie korzystne, również dla biznesu. Jakkolwiek bowiem być może ceny usług spadną, to jakość ich świadczenia znacząco się pogorszy. Przyznają to zresztą także niektórzy adwokaci i radcowie, którzy obawiają się, iż młodzi prawnicy bez wielu klientów będą podejmowali się wszelkich spraw, także tych, które daleko wykraczają poza ich kompetencje.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Xawi(2019-11-04 20:24) Zgłoś naruszenie 20

    Niestety Pan Kazimierczak sie myli w tej kwestii. To tak jakby dac prawnikom kompetencje do leczenia ludzi i Prezes ZPP cieszylby sie, ze ceny uslug medycznych spadna. Zreszta prawnicy moga odbyc szkolenie organizowane przez Izbe Rzecznikow Patentowych, ktore konczy sie egzaminem. Nie ma zadnych ograniczen. Adwokaci i Radcowie prawni podgryzaja kompetencje rzecznikow patentowych i na pewno nie jest to robione dla dobra przedsiebiorcy. Po prostu sa bardzo duza gupa zawodowa, ktora stac na marketing i na lobbystow, ktorzy mydla oczy politykom i takim osobom jak Pan Kazimierczak. A i tak bedzie to wygladalo w ten sposob, ze prawnicy przyjma zlecenie i podzleca prace rzecznikowi patentowymi, bo sie po prostu na tym nie znaja.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane