statystyki

Firma odbierająca odpady komunalne ma obowiązek składania sprawozdań. Nawet jeśli jeszcze nic nie robi

autor: Marcin Nagórek15.10.2019, 11:39; Aktualizacja: 15.10.2019, 11:39
Obowiązek składania sprawozdań nakłada na przedsiębiorcę ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. I tak, art. 9n ust. 1 ww. ustawy w wersji obowiązującej do 12 sierpnia br. stanowił, że podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest obowiązany do sporządzania półrocznych sprawozdań (od 13 sierpnia br. przepis zmieniono, wprowadzając obowiązek sprawozdań rocznych).

Obowiązek składania sprawozdań nakłada na przedsiębiorcę ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. I tak, art. 9n ust. 1 ww. ustawy w wersji obowiązującej do 12 sierpnia br. stanowił, że podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest obowiązany do sporządzania półrocznych sprawozdań (od 13 sierpnia br. przepis zmieniono, wprowadzając obowiązek sprawozdań rocznych).źródło: ShutterStock

Jesteśmy nową spółką na rynku odbierania odpadów. Formalnie działamy od początku br., lecz do tej pory nasza firma jeszcze faktycznie nie zaczęła odbierać odpadów. Niedawno burmistrz ukarał nas karą kilku tysięcy złotych za złożenie po terminie sprawozdania dotyczącego odbierania odpadów za pierwsze półrocze 2019 r. Czy urząd miał do tego prawo? A jeśli tak, to czy mógł nałożyć karę bez uprzedzenia? Czy nie powinien najpierw przysłać ponaglenia?

Decyzja burmistrza miasta o nałożeniu kary za niezłożenie sprawozdania była uzasadniona.

Obowiązek składania sprawozdań nakłada na przedsiębiorcę ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. I tak, art. 9n ust. 1 ww. ustawy w wersji obowiązującej do 12 sierpnia br. stanowił, że podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest obowiązany do sporządzania półrocznych sprawozdań (od 13 sierpnia br. przepis zmieniono, wprowadzając obowiązek sprawozdań rocznych). Z kolei w ust. 2 postanowiono, że ww. sprawozdanie (w stanie prawnym do 12 sierpnia br.) jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta w terminie do końca miesiąca następującego po upływie półrocza, którego dotyczy.

Natomiast w art. 9x ust. 1 pkt 5 ww. ustawy określono, że przedsiębiorca odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, który przekazuje po terminie sprawozdanie, o którym mowa, w podlega karze pieniężnej w wysokości 100 zł za każdy dzień opóźnienia, nie więcej jednak niż za 365 dni.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane