statystyki

PiS chce zbudować polski model państwa dobrobytu w 12 lat. Jego koncepcja sprowadza się do słynnego „jakoś to będzie”

autor: Sebastian Stodolak05.10.2019, 08:45
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyńskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel

Nie martwcie się zatem o jutro, bo jutro samo zatroszczy się o siebie. Starczy dniowi jego własnej biedy”. Taki przekaz z Ewangelii według św. Mateusza kiepsko nadaje się na podstawę polityki gospodarczo-społecznej. Dlatego nawet przywiązany do chrześcijańskich wartości rząd PiS planuje. Perspektywa planowania? Trzy kolejne kadencje. W tym czasie ma powstać – jak przekonuje spiritus movens partii Jarosław Kaczyński – państwo dobrobytu. Dobry plan?

Istniejące modele państw dobrobytu duszą gospodarczy silnik. 1,44 proc., 1,52 proc., 1,48 proc. – to średni wzrost PKB z ostatnich pięciu lat odpowiednio Francji, Belgii i Finlandii. Według statystyk OECD – najbardziej szczodrych na świecie państw opiekuńczych. To niezbyt imponujące wyniki, biorąc pod uwagę, że polska gospodarka rozwijała się w tym czasie w tempie ponad dwukrotnie wyższym – średnio 4,02 proc. PKB. Ale prezes Kaczyński ma chyba w zanadrzu pomysł, jak pogodzić ogień z wodą, czyli wzrost gospodarczy z wysokim socjalem, skoro podkreśla, że nasze państwo dobrobytu będzie „nową jakością”.

Wiedza a władza

Magazyn DGP. Okładka. 4 października 2019

Magazyn DGP. Okładka. 4 października 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czy państwo opiekuńcze w Polsce, która ściga jeszcze zachód Europy, to w ogóle dobry pomysł?

Zazwyczaj w takim przypadku udziela się dwóch motywowanych ideologicznie odpowiedzi: absolutnie tak i absolutnie nie. Ci na „tak” chcą importować rozwiązania szwedzkie. Ci na „nie” twierdzą, że istnieje wyłącznie wybór między socjalizmem a kapitalizmem i próba pogodzenia tych dwóch systemów w ramach jakiejś trzeciej drogi spycha nas ku stagnacji, a w końcu – na straszliwą hayekowską „drogę do zniewolenia”. Obie grupy tkwią w błędzie.

Pierwsza niesłusznie utożsamia państwo dobrobytu wyłącznie z wysokimi podatkami i rozbuchanymi świadczeniami społecznymi, rozdzielanymi w sprawiedliwy społecznie sposób. Druga nie zdaje sobie sprawy, że przed zejściem na drogę do zniewolenia przy budowie państwa socjalnego może uchronić nas ten sam wolnorynkowiec Friedrich Hayek, którego tak chętnie cytują.

Od razu zastrzegam, że sam wcale nie jestem zwolennikiem idei państwa dobrobytu, a wręcz przeciwnie. Ale skoro ktoś już chce je budować, to lepiej, żeby robił to mądrzej, a nie głupio.

Mądrzej (co nie znaczy, że mądrze) robią to wspomniani Szwedzi. Mają hojny socjal i wysokie podatki, a przy tym niskie zadłużenie i przyzwoity wzrost gospodarczy (w ciągu ostatnich pięciu lat średnio 2,86 proc. PKB). Jednocześnie zachowują wysoki poziom wolności gospodarczej. Wydaje się więc, że znaleźli magiczny sposób, jak mieć ciastko i zjeść ciastko jednocześnie.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Komentarze (79)

  • Dziadek wnuków(2019-10-05 11:57) Zgłoś naruszenie 8134

    Domy ze szkła, lodowe pałace, płaca taka sama dla wszystkich bo żołądki podobne ... taki model państwa dobrobytu budowali już Marks, Engels i ta dwójka z sowieckiej Rosji ; Lenin & Stalin. Co z tego wyszło każdy z nas wie, więc ten pomysł [poroniony] zalatuje plagiatem, dodatkowo cuchnie odorem umrzyka z mauzoleum Lenina. Ale co chcieć od doktora prawa pracy socjalistycznej Republiki Rad. Czym Jasio za młodu nasiąkł, tym Janek na starość zostaje. A może podobnie ?!

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Obywatel.(2019-10-05 11:49) Zgłoś naruszenie 8140

    Cały ten pis i zjednoczona prawica , to są ludzie nie odpowiedzialni ,na czele z J.Kaczyńskim , jak w 2011 roku ,o Ślązakach ,J.Kaczyński ,wyraził się zakamuflowana opcja Niemiecka , czy dlatego że zabrakło ci rozumu J.Kaczyński w tych wypowiedziach ,że Ślązacy walczyli byli o przyłączenie się Śląska do polski , to wy jako partia polityczna , pie***cie takie głupoty ,żeby taki jak ty J.Kaczyński wyzywał Ślązaków od opcji niemieckiej ,to że Ślązacy chcieli być tak jak mniejszości Kaszubska , mieć swój język i kulturę regionalna to wy jako pozbawienie rozumu partyjniacy pisowcy , mający zamiast mózgu beton ,robić z Ślązaków Niemców , to nie ich wina że w czasach rozbiorów ,magnaci i szlachta doprowadziła do rozbiorów polski .To wy pisowcy , razem z J.Kaczyńskim ,dążycie do wyprowadzenie polski z UE ,bo J.Kaczyński boi się UE i zachodu ,nigdy tam nie był ,w tych państwach,zachodu , przecież Polacy w wyborach do UE, głosowali za tym żeby być w UE,80% polaków . J.Kaczyński to zwykły tchórz ,mocny w gębie w Polsce ,ale na forum UE, nic by nie zdziałał , tak jak jego wysłannicy posłowie UE ,że przypomnę byłą premier Szydło i premiera Morawieckiego , nic dla polski i polaków nie załatwili i nie potrafią nic zdziałać i tak 27 do 1 ,to wasza porażka , i to że Szydło nie został komisarzem UE , to dlatego że chciała pouczać 27 państw i ich jak to wy zwykle mówicie razem z kościołem i ich hierarchami ,chrystianizować UE , i nic wam z tego nie wyszło ,jedna wielka lipa ,a to że o rodzinie wypowiada się stary kawale typu J.Kaczyński i całe gremium kościoła katolickiego z hierarchami , i wszystkimi księżmi , nie mającymi ani żon ,ani dzieci i wnucząt ,to jest herezja , na czele z biskupami ,księżmi ,kościoła katolickiego ,zielonego pojęcia nie macie o wychowywani dzieci ,od niemowlęcia ,do dorosłości ,jak i J.Kaczyński .Przestańcie ,mówić i obiecywać ,co wy to nie zrobicie ,zachowujecie się jak nakręcona pozytywka , ciągle o tym samym 500+,wycieracie sobie gęby , a to jest 700 zł z podatków od obywateli , rząd i sejm i senat niema swoich pieniędzy ,to wszystko pochodzi od obywateli ,a wam ciągle posłom i senatorom i ministrom mało , do do roboty na swoje i pokarzcie ,jak żyć ze swojej ciężkiej prywatnej pracy ,bo siedzieć w sejmie i senacie gadać androny tudzież w rządzie ,i nie ponosić za nic odpowiedzialności , to jest fucha , za taka fuchę wszyscy w pis i zjednoczonej prawicy ,dali by się pokroić.?!

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • widmo(2019-10-05 12:34) Zgłoś naruszenie 7327

    Coś na wzór Korei północnej.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • T1000(2019-10-05 18:26) Zgłoś naruszenie 6917

    Po pierwsze i ostatnie Polska i Polacy nie wytrzymają nawet połowy tego 12-letniego "eksperymentu".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pueta(2019-10-05 12:35) Zgłoś naruszenie 6521

    Państwo dobrobytu ?A cóż to takiego?/ Pytam koleżankę , pytam Cię kolego / Dla jednych dobrobyt to pieróg z omastą / Dla drugich trzy wille i w portfelu ciasno /Ale nasz ,,wybawca,, , prezes nasz ,,kochany,, /Wykuje ze złota do Edenu bramy / W Wiśle zamiast wody mleko będzie płynąć /A wszystkie dopływy miodem go zasilą /W szkołach ołtarzyki na rondach krzyżyki /Wszystkich niedowiarków wyłapie się w wnyki /Będzie pięknie , ładnie , wszystko po Bożemu /Tylko że kochani z tym że nie napewno :).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wjw(2019-10-05 11:52) Zgłoś naruszenie 6016

    ...wicie rozumicie toarzysze.

    Odpowiedz
  • Karol(2019-10-05 12:55) Zgłoś naruszenie 5715

    Zarabiam minimalną i dostałem 4% podwyżki czyli 65 zł.Syn zarabia 4 razy tyle , dostał 1,5 % czyli 98 zł.Tak samo jest ze wzrostem dochodu na osobę w Polsce w porównaniu z Francja,Belgia,Finlandia.Wzrost procentowo większy ale w walucie o 50 procent niższy.Niestety wiedza ekonomiczna czy wręcz arytmetyczna jest w Polsce żenująca stąd u nas 4% jest zawsze większe niż 1,5% niezależnie od jakiej sumy.Niedługo będziemy więc podobnie jak za Gierka 10 gospodarką świata.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • as(2019-10-05 09:43) Zgłoś naruszenie 5733

    Eurodeputowany PiS Patryk Jaki poinformował, że przetłumaczy na różne języki taśmy z wypowiedzią Sławomira Neumanna, aby przekazać je członkom Parlamentu Europejskiego. Sygnalista?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tłumacz !!!!!!!Ale jaja!!!Jaki tłumacz, tuman to tak. Donosiciel !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!A fe , wstyd!!! A fe, jaki jaki jest,koń widzi.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • kroll(2019-10-06 04:56) Zgłoś naruszenie 539

    w Grecji obecnie 17% bezrobocia, zrobili wszystko identycznie, co teraz Kaczyński, i choć sprzedają wszystkie dobra narodowe łącznie z wyspami, to nadal nie mogą się pozbierać

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zib(2019-10-05 10:44) Zgłoś naruszenie 4396

    Panie autorze Stodolak: Kaczyńskiemu wierzę, bo jest powiedziane - po owocach ich poznacie. Panu nie wierzę! Hasło: jakoś to będzie - odnosi się do pana radosnej tfu...rczości destrukcji, wobec przeciwników politycznych, jakim na pewno dla pana jest PiS!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • niesmak i żenada(2019-10-05 12:43) Zgłoś naruszenie 3062

    To są tylko z założenia kąsające PiS dziennikarskie wróżby ala wróż Maciej,które nigdy się nie sprawdzą,bo oparte są wyłącznie na chęci dokopania PiS-owi a nie na rzetelnej,naukowej analizie.A etatowi hejterzy,w rodzaju Obywatela mają pożywkę.Szkoda,że rozumu nie POsiadają bo nie da się tych bredni czytać bez poczucia niesmaku i żenady

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Anna(2019-10-06 00:06) Zgłoś naruszenie 2951

    A co wy panowie z PO macie do zaproponowania ludziom????Urealnicie wiek emerytalny do 80 roku życia? Zabierzecie 500 plus, cofniecie opodatkowanie marketów i banków zachodnich, a podniesiecie podatki polskim firmom i przedsiębiorcom, żeby zasypali dziurę budżetową? Resztę OFE weźmiecie? Zagonicie ludzi do roboty w niedziele i święta? Sami na Maderę pojedziecie w tym czasie? 5 latki poślecie do szkół, żeby mogły od 14 roku życia pracować za 1700, tyrać za pół darmo dla Europy w marketach i montowniach?Najlepszą rodziną dla państwa będzie bezdzietna rodzina? Na nic nie będzie i nic się nie będzie dało? Obniżycie najniższą emeryturę do 700 złotych a stawkę godzinową do 5 złotych dla dobra rodaków? Podniesiecie składkę rentową?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Kasia (2019-10-05 18:04) Zgłoś naruszenie 28102

    Kochani tylko Pis! My głosujemy na PIS!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jaro(2019-10-06 11:55) Zgłoś naruszenie 276

    Za 12 lat? Za 12 lat to Jarosław będzie miał 82 lata, o ile dożyje.To prawie pewne. A dobrobyt? Jest jak horyzont. Oddala się w miarę jak się do niego zbliżamy. Pamiętam jak w 1976 r. (w tym roku pokazały się pierwsze kartki na cukier, 2 kg/miesiąc), uważałem że posiadanie Malucha to jest dobrobyt

    Odpowiedz
  • chris(2019-10-05 15:26) Zgłoś naruszenie 2534

    Nie to żebym był zwolennikiem Kaczyńskiego, ale jeśli przyjrzymy się najlepiej rozwiniętym gospodarkom z perspektywy historycznej, to żadna z nich nie rozwijała się w oparciu o koncepcje liberalne. Na przykład przywoływane często jako przykład USA korzystało z koncepcji raczkującego przemysłu Hamiltona, który daleki był od myśli Adama Smitha. Jednocześnie okresem, w którym świat zachodni rozwijał się najszybciej w historii cywilizacji (średnio nieco ponad 4% per capita) był okres 30-lecia powojennego, w którym niepodzielnie panowało państwo opiekuńcze. Co się stało po zmianie kierunku na neoliberalizm wszyscy wiemy - pojawił się największy kryzys w historii. Co do zasady Kaczyński może mieć rację. Natomiast można mieć poważne obawy o to, czy potrafi zrealizować ten zamiar.Moim zdaniem potrafi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • edek(2019-10-05 09:52) Zgłoś naruszenie 2519

    A co z przewalutowaniem kredytów frankowych po kursie z dnia otrzymania kredytu zapowiadanego w poprzedniej kampanii wyborczej ? Teraz PSL ma lepsza propozycje - emerytury bez podatku . Myślę , ze 10 mln rzesza emerytów to doceni

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • XAVER(2019-10-05 12:23) Zgłoś naruszenie 2223

    Europa to socjalizm i nic innego w tej części świata nie może być!

    Odpowiedz
  • Nie PIS tylko Polska(2019-10-05 17:27) Zgłoś naruszenie 1973

    A że PIS realizuje to co chce kazdy Polak.... wybór prosty

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • LGBT(2019-10-05 20:52) Zgłoś naruszenie 1853

    Sami prorocy i ekonomiści już straszyliscie wcześniej że będzie jak w Grecji, ale nie wyszło. Ile trzeba pisać bzdur, żeby wasza elita dorwała się do władzy zlodziejskie nasienie

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • J234%(2019-10-06 06:27) Zgłoś naruszenie 1842

    Już nie można pieniążków wyprowadzać na zachód, a Polaków zatrudniać za grosze na umowy śmieciowe... Boli co? Niepomogly komisje od praworządności braku demokracji ...Tu nie chodzi o brak demokracji tylko o to, ze nie da się już z Polaków zrobić niewolników. A widmo przebrania kolejnych wyborów i odcięcia od kasy straszne jest dla liberałów. Elektorat LGBT za mały, żeby dał wygraną.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz