Po raz czwarty w Jasionce koło stolicy Podkarpacia odbędzie się Kongres 590. Tegoroczna edycja będzie się koncentrować na współpracy międzynarodowej i wyzwaniach dla polskiego biznesu.
Udział w odbywającym się 7–8 października wydarzeniu zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda, który objął je swoim patronatem honorowym, oraz premier Mateusz Morawiecki.
Dyskusje podzielone na bloki tematyczne będą poruszały najważniejsze problemy współczesnej ekonomii. W kontekście zmian klimatycznych wspólnym mianownikiem rozmów będzie zmiana miksu energetycznego Polski. Eksperci zastanowią się nad tym, jak w dłuższej perspektywie zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii i paliw nieemisyjnych, takich jak wodór, przy jednoczesnym zabezpieczeniu polskich interesów. Omawiane będą również bieżące wydarzenia, jak sprowadzanie do Polski amerykańskiego LNG, budowa połączenia gazowego Baltic Pipe czy planowana fuzja Orlenu z Lotosem. W rozmowach na ten temat wezmą udział minister Krzysztof Tchórzewski i przedstawiciele największych polskich spółek energetycznych. Obecność zapowiedzieli też eksperci z organizacji pozarządowych.
Reklama
Ważnym elementem Kongresu 590 jest wymiana doświadczeń między przedsiębiorcami a członkami rządu. W tym roku paneliści, wśród których znajdą się ministrowie: finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, przeanalizują efekty wprowadzonej Konstytucji dla biznesu, podzielą się spostrzeżeniami dotyczącymi pracowniczych planów kapitałowych oraz roli małych i średnich przedsiębiorstw w tworzeniu polskiego PKB.
Organizatorzy chcą również omówić kwestię cyfryzacji – zarówno w kontekście trwającej czwartej rewolucji przemysłowej, jak i konieczności unowocześnienia pracy polskiej administracji publicznej. Stąd pomysł na dyskusje zatytułowane „Sztuczna inteligencja w realiach Globalizacji 4.0. Czy czeka nas prawdziwa rewolucja w polskim przemyśle?” oraz „E-państwo w praktyce. Nowoczesna twarz fiskusa”.

Reklama
Kongres 590 ma stanowić platformę do wymiany doświadczeń między przedstawicielami poszczególnych dziedzin gospodarki. Dlatego zaplanowane są dyskusje na temat branży budowlanej, meblarskiej i spożywczej, a także szans, jakie daje rodzący się rynek e-commerce. Nie zabraknie również debaty na temat polskiego rolnictwa. W jej trakcie głos zabierze minister Jan Krzysztof Ardanowski. Organizatorzy przewidują także rozmowy na temat ochrony zdrowia – analizowanej zarówno z perspektywy pacjenta, jak i personelu medycznego. Dzięki temu kongres ma dać szeroki ogląd całości polskiej gospodarki, wskazując na jej silne strony, ale też elementy, które wciąż wymagają poprawy.
– W tym roku stawiamy na bardzo pogłębioną dyskusję o tym, co wynika z doświadczeń 30 lat wolnej Polski, 20 lat naszej obecności w NATO i piętnastolecia członkostwa w Unii Europejskiej. Będziemy rozmawiać m.in. o tym, jaka powinna być rola Polski w Europie, jak rozwijać gospodarkę, by sprostać rosnącym aspiracjom Polaków, a także w jaki sposób możemy wygrać dla Polski czas dynamicznych zmian geopolitycznych i kolejnej rewolucji przemysłowej – mówi Łukasz Oprawski, prezes Kongresu 590.
W programie przewidziano rozmowy na temat roli Polski w Unii Europejskiej jako lidera regionu Trójmorza. Poruszony zostanie też wątek współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami w ramach projektu nowego szlaku jedwabnego. Pod Rzeszowem zjawią się też goście z zagranicy – Thomas J. Lee, współtwórca i partner zarządzający Fundstrat Global Advisors, oraz wojskowi: prezes grupy SPECTRUM gen. George F. Close i gen. John F. Kelly – były sekretarz bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i współpracownik prezydenta Donalda Trumpa.
Nowym elementem tegorocznego wydarzenia będą wyspecjalizowane fora tematyczne poświęcone branży gamingowej czy propagowaniu elektromobilności. W ramach Kongresu 590 w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS odbędzie się również hackathon poświęcony prywatności i bezpieczeństwu w sieci. Finaliści przedstawią swoje pomysły podczas obrad plenarnych.