statystyki

Buda: Trzeba pokazywać samorządom, że dziś jest dużo prościej realizować inwestycje w formule PPP [WYWIAD]

autor: Tomasz Żółciak24.09.2019, 07:44; Aktualizacja: 24.09.2019, 08:31
- Pracujemy z poszczególnymi resortami nad tym, by nowe inwestycje o dużej wartości były realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - mówi Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Pracujemy z poszczególnymi resortami nad tym, by nowe inwestycje o dużej wartości były realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - mówi Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Tomasz Ogrodowczyk Agencja Gazeta

- Pracujemy z poszczególnymi resortami nad tym, by nowe inwestycje o dużej wartości były realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - mówi Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jest pan wiceministrem od czerwca i w tym czasie zdążył pan już być pełnomocnikiem rządu ds. organizacji światowego forum miejskiego w Katowicach w 2022 r., a teraz pełnomocnikiem ds. partnerstwa publiczno-prywatnego. Ministerstwo nie ma na pana pomysłu?

Początkowo rzeczywiście były to Katowice, dlatego że nie było osoby, która mogłaby się bardziej związać z tematem i tamtejszym terenem. Teraz mamy wiceministra Grzegorza Pudę, który jest ze Śląska, jemu ewidentnie bliżej do Katowic niż mnie. Ja od początku chciałem się zajmować PPP, tyle że na wstępie wszedłem na miejsce byłego wiceministra Adama Hamryszczaka, który w swoim zakresie PPP nie miał. Trzeba było pewnych ustaleń i rozmów, by jeden element z zakresu jednego ministra pozyskać dla siebie.

A może przypisywanie panu roli pełnomocnika od tych czy innych rzeczy wiąże się z tym, by ominąć przepisy limitujące liczbę sekretarzy stanu w resorcie?

Dla mnie pełnomocnictwo ds. PPP jest tym, czym chciałem się zajmować, i było to jasne, gdy wchodziłem do ministerstwa. Trudno mi zarzucić, że się na tym nie znam i nie mam kwalifikacji. Będąc w samorządzie, mocno spenetrowałem tę dziedzinę.

Pełnomocnikiem ds. PPP jest pan od 23 lipca. Do końca kadencji niewiele czasu. Co pan chce zrobić w kwestii PPP w tak krótkim czasie?

Myślimy w perspektywie dłuższej niż jedna kadencja. Na dziś zakładamy, że będziemy dalej pracować w przyszłej kadencji, a to wpływa na nasze bieżące plany. Przygotowujemy dużo działań, które trochę rozkręcą PPP, ale one są długofalowe. Przede wszystkim w ubiegłym roku zmieniliśmy przepisy i dziś musimy dotrzeć z informacją, że taka zmiana rok temu miała miejsce. Trzeba pokazywać samorządom, że dziś jest dużo prościej realizować inwestycje w formule PPP, że istnieje coś takiego jak projekty hybrydowe. Dziś dominuje pogląd, że tam, gdzie są środki europejskie, nie można realizować PPP. A przecież projekty hybrydowe łączą eurofundusze z PPP. Poza tym my, jako rząd, musimy dać przykład. Chciałbym, byśmy na poziomie rządowym stworzyli kilka lub kilkanaście projektów PPP, by pokazać, że w tej formule da się realizować duże projekty i to z bardzo różnych branż: od dróg po muzea czy uzdrowiska.

Czy rząd ogłosi jakiś ważny projekt w formule PPP przed wyborami?

Myślę, że będą takie projekty, ale proszę nie wiązać ich z wyborami. Za chwilę powołamy zespół międzyresortowy, który zajmie się selekcją projektów dających się zrealizować w PPP. Nie sądzę jednak, by te projekty były szczególnie widowiskowe. Raczej chodzi o inwestycje regionalne, które rozwiążą jakiś problem lokalny. Mam na myśli np. bloki komunalne, budynki użyteczności publicznej czy sfery rządowej w terenie. W najbliższym czasie będą budowane cztery budynki sądów w Łodzi. Być może któryś z nich powstanie w formule PPP.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane