statystyki

Leszek Czarnecki nie finansuje swoich banków

autor: Łukasz Wilkowicz23.09.2019, 08:03; Aktualizacja: 23.09.2019, 08:09
Leszek Czarnecki, prezes Getin Holding

Leszek Czarneckiźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat. prasowe

Idea szuka zewnętrznego inwestora. Getin Noble opracowuje nowy plan naprawy. Obecny główny właściciel w tym roku do nich nie dokłada.

– Na początku października złożymy do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego nowy plan naprawy, o który byliśmy poproszeni. Dopiero po zatwierdzeniu tego dokumentu będziemy mówili więcej, jak to się będzie rozwijało – mówił na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami Artur Klimczak, prezes Getin Noble Banku. Odnosił się do pytania DGP o zamiary dotyczące dokapitalizowania banku i ewentualnego udziału w nim Leszka Czarneckiego, głównego udziałowca.

Z informacji przekazanych przez bank wynika, że niedobór kapitału wynosił w połowie roku 1,6 mld zł. Tyle brakowało do spełniania wszystkich wymogów narzuconych przez krajowy nadzór. Według Macieja Kleczkiewicza, członka zarządu GNB, instytucja spełnia i to ze „znaczącymi buforami” wszystkie normy europejskie. W ten sposób finansista uzasadniał, dlaczego nie ma podstaw do zastosowania w przypadku GNB „przejęcia za złotówkę”. Mechanizm ten pozwala na szybkie przejęcie – i uratowanie w ten sposób – banku pogrążonego w kłopotach. Wprowadzono go na przełomie ubiegłego i tego roku. Niedługo po tym, jak na jaw wyszła rozmowa Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim, byłym przewodniczącym KNF. Chrzanowski wspomniał w niej o „planie Zdzisława”, który sprowadzałby się właśnie do przejęcia banku. Chodziło o Zdzisława Sokala, poprzedniego prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Gdy wiosną ub.r. wyszły na jaw duże straty Getin Noble Banku, Leszek Czarnecki zagwarantował, że do końca 2019 r. instytucja zostanie dokapitalizowana kwotą rzędu miliarda złotych. W grę wchodziły nie tylko nowe emisje akcji, ale również sprzedaż długu z możliwością zamiany na akcje. W ub.r. zamknięto dwa podwyższenia kapitału – w sumie o 390 mln zł. Na ten rok planowano emisję akcji o wartości 100 mln zł, jednak dotychczas do niej nie doszło.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ANDRZEJ (2019-09-23 21:12) Zgłoś naruszenie 20

    Leszek nie ma kasy wydał ja i nie ma czym dołożyć. Karzdy ojciec wspiera swe dzieci A ten pseudo biznesmen dodam że oszust nie wspiera ale próbuje je oszwabić. Wstyd

    Odpowiedz
  • old sparrow(2019-09-24 06:48) Zgłoś naruszenie 20

    Polisolokaty i kredyty frankowe- dwa gwoździe do trumny,które mam nadzieję doprowadzą w końcu do upadku te lichwiarskie i pazerne ścierwa zwane bankami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane