statystyki

Służby sięgną po dane Ubera, eksperci przestrzegają

autor: Tomasz Żółciak23.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 23.09.2019, 07:56
Resort podaje, że to ustawa o transporcie drogowym precyzuje, kto i w jakim zakresie może kontrolować przewoźników.

Resort podaje, że to ustawa o transporcie drogowym precyzuje, kto i w jakim zakresie może kontrolować przewoźników.źródło: ShutterStock

Choć resort cyfryzacji uspokaja, że nie będzie żadnej inwigilacji, specjaliści twierdzą, że obecny kształt szykowanego rozporządzenia nie daje takiej gwarancji.

„Możliwość kontroli, przez uprawnione podmioty, w dowolnym czasie, zarejestrowanych danych dotyczących realizowanej usługi” – to ten fragment projektu rozporządzenia ministra cyfryzacji w sprawie aplikacji mobilnej rodzi pytania o inwigilację.

Resort podaje, że to ustawa o transporcie drogowym precyzuje, kto i w jakim zakresie może kontrolować przewoźników. – To przepisy ustawowe, których nie może zmieniać rozporządzenie – zastrzega. Dodaje, że do kontroli przewoźników uprawniona jest np. Inspekcja Transportu Drogowego, policja, służby celno-skarbowe czy Straż Graniczna.

Takie tłumaczenie nie przekonuje części ekspertów, którym pokazaliśmy pełną odpowiedź MC na nasze pytania. – Ministerstwo unika odpowiedzi na podstawowe kwestie. Wciąż nie rozumiem, o jakie dane chodzi w przypadku aplikacji. Bo nie mówimy tu o papierowych dokumentach dotyczących np. czasu pracy kierowcy, lecz również danych klientów, które mogłyby być zbierane niejako przy okazji. Rozporządzenie nie daje gwarancji, że tak nie będzie się działo – uważa Krzysztof Izdebski z fundacji ePaństwo. Podobnego zdania jest Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Według niego ustawa zwana „lex uber” nie uprawnia ministra do zawarcia w rozporządzeniu paragrafu dotyczącego kontroli służb.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane