Kiedy inspekcja handlowa nałoży karę na sprzedawcę za brak widocznej ceny towaru

autor: Marcin Nagórek14.09.2019, 07:30
warzywa

Ustawodawca wprost penalizuje brak uwidocznienia cen towarów.źródło: ShutterStock

Od kilku miesięcy prowadzę niewielki osiedlowy sklep warzywny. 2 sierpnia odbyła się kontrola z inspekcji handlowej i wykazała, że na kilkunastu produktach nie było ceny. Spisano protokół. Czy grozi mi jakaś kara? Nie ma w tym mojej winy, nie wiedziałem o takich wymaganiach.

Skoro odbyła się kontrola z wojewódzkiej inspekcji handlowej (WIH), to zapewne zostanie wszczęte stosowne postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary z tytułu niewykonania obowiązków wynikających z ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. WIH ma przy tym szeroki zakres kompetencji.

Przede wszystkim wskazać należy na art. 4 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług (dalej: u.i.c.t.u.). Wynika z tych przepisów, że w miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen. Minister właściwy do spraw gospodarki po zasięgnięciu opinii prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów określa w drodze rozporządzenia sposób uwidaczniania cen towarów i usług, w tym cen jednostkowych towarów (usług).

W par. 3 rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług podano, że cenę uwidacznia się w miejscu ogólnodostępnym i dobrze widocznym dla konsumentów, na danym towarze, bezpośrednio przy towarze lub w bliskości towaru, którego dotyczy. Cenę oraz cenę jednostkową umieszcza się w szczególności: na wywieszce, w cenniku, w katalogu, na obwolucie, w postaci nadruku lub napisu na towarze lub opakowaniu. Zgodnie z art. 6 ust. 1 u.i.c.t.u., jeżeli przedsiębiorca nie wykonuje tych obowiązków, to inspektor WIH nakłada na niego w drodze decyzji karę pieniężną do wysokości 20 000 zł.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Sputnick (2019-09-14 18:21) Zgłoś naruszenie 10

    Niech się wezmą za myjnie bezdotykowe. Na żadnej nie ma informacji za ile sekund mycia się płaci. To popada pod przepis o braku informacji o cenę za usługę.

    Odpowiedz
  • Ala(2019-09-16 14:47) Zgłoś naruszenie 01

    W małych pipidówach to norma, że cen na towarach brak. Zapraszam WIH do podprzemyskich Kuńkowiec, Dynowa, Birczy itp.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane