statystyki

Kiedy inspekcja handlowa nałoży karę na sprzedawcę za brak widocznej ceny towaru

autor: Marcin Nagórek14.09.2019, 07:30
warzywa

Ustawodawca wprost penalizuje brak uwidocznienia cen towarów.źródło: ShutterStock

Od kilku miesięcy prowadzę niewielki osiedlowy sklep warzywny. 2 sierpnia odbyła się kontrola z inspekcji handlowej i wykazała, że na kilkunastu produktach nie było ceny. Spisano protokół. Czy grozi mi jakaś kara? Nie ma w tym mojej winy, nie wiedziałem o takich wymaganiach.

Skoro odbyła się kontrola z wojewódzkiej inspekcji handlowej (WIH), to zapewne zostanie wszczęte stosowne postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary z tytułu niewykonania obowiązków wynikających z ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. WIH ma przy tym szeroki zakres kompetencji.

Przede wszystkim wskazać należy na art. 4 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług (dalej: u.i.c.t.u.). Wynika z tych przepisów, że w miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen. Minister właściwy do spraw gospodarki po zasięgnięciu opinii prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów określa w drodze rozporządzenia sposób uwidaczniania cen towarów i usług, w tym cen jednostkowych towarów (usług).

W par. 3 rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług podano, że cenę uwidacznia się w miejscu ogólnodostępnym i dobrze widocznym dla konsumentów, na danym towarze, bezpośrednio przy towarze lub w bliskości towaru, którego dotyczy. Cenę oraz cenę jednostkową umieszcza się w szczególności: na wywieszce, w cenniku, w katalogu, na obwolucie, w postaci nadruku lub napisu na towarze lub opakowaniu. Zgodnie z art. 6 ust. 1 u.i.c.t.u., jeżeli przedsiębiorca nie wykonuje tych obowiązków, to inspektor WIH nakłada na niego w drodze decyzji karę pieniężną do wysokości 20 000 zł.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Sputnick (2019-09-14 18:21) Zgłoś naruszenie 10

    Niech się wezmą za myjnie bezdotykowe. Na żadnej nie ma informacji za ile sekund mycia się płaci. To popada pod przepis o braku informacji o cenę za usługę.

    Odpowiedz
  • Ala(2019-09-16 14:47) Zgłoś naruszenie 01

    W małych pipidówach to norma, że cen na towarach brak. Zapraszam WIH do podprzemyskich Kuńkowiec, Dynowa, Birczy itp.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane