Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się już nie tylko biura, centra i magazyny, lecz także hotele i mieszkania.
Pierwsza połowa tego roku była szczególnie udana dla sektora magazynowego. Deweloperzy oddali do użytku ok. 1 mln mkw. powierzchni, a kolejne ponad 2 mln mkw. mieli w budowie. Tym samym do końca roku całkowite zasoby powierzchni zbliżą się do 20 mln mkw. Jak wyjaśniają eksperci firmy doradczej AXI IMMO, to konsekwencja wciąż wysokiego popytu, będącego efektem silnej konsumpcji wewnętrznej oraz dynamicznego rozwoju e-commerce. Od stycznia do czerwca wynajęto 1,8 mln mkw. magazynów.
Nowych projektów nie zabrakło też w handlu. Analitycy Cushman & Wakefield podsumowują, że w pierwszej połowie roku oddano do użytku ponad 230 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej. Inwestycje mają miejsce, choć istnieje już niemal 15 mln mkw. centrów handlowych. W praktyce przekłada się to na jedno z najwyższych w Europie nasyceń powierzchnią w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców. Obecnie sięga 350 mkw. Analitycy Cushman & Wakefield wskazują, że segment się rozwija, bo deweloperzy wchodzą do coraz mniejszych miast. W tym roku 40 proc. nowej powierzchni pojawi się w miastach do 200 tys. mieszkańców. Do tego centra muszą się zmieniać, by utrzymać klienta na konkurencyjnym rynku, który coraz ostrzej walczy z internetowym kanałem sprzedaży. A to oznacza przebudowy i rozbudowy. Jak wyjaśnia Anna Hofman z działu powierzchni handlowych w Cushman & Wakefield, zmiana charakteru centrów handlowych poprzez wzmocnienie oferty rozrywkowej i gastronomicznej oraz dodatkowych usług ma na celu przyciągnięcie i zatrzymanie klientów. – Te aspekty dają wyraźną przewagę nowoczesnym projektom handlowym – takiej oferty nie uzyskamy w żadnym sklepie online – dodaje.
Inwestycje nie hamują też na rynku biur. W samej Warszawie oddano do użytku 80,5 tys. mkw. Powoli jednak deweloperzy przenoszą się do innych miast, gdzie rodzi się popyt na takie powierzchnie. Powodem tego jest choćby lepszy dostęp do wykwalifikowanych pracowników, niższe koszty pracy czy też mniejsze opłaty za najem powierzchni. Jak wyjaśnia Monika Wakulska z działu wynajmu powierzchni biurowych BNP Paribas Real Estate Poland, zalety regionów doceniają zwłaszcza firmy z branży usług dla biznesu. To one generują znaczną część popytu na powierzchnie biurowe, zwłaszcza w Krakowie i we Wrocławiu. W pierwszej połowie roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych oddano do użytku łącznie ponad 241 tys. mkw. nowoczesnych biur.
Eksperci zwracają uwagę, że do nowych projektów deweloperów zachęca również wysokie zainteresowanie Polską ze strony inwestorów kupujących nieruchomości w celach inwestycyjnych. W pierwszym półroczu tego roku wartość transakcji sięgnęła 2,7 mld euro. Ważnym trendem jest inwestowanie już nie tylko w biura, centra i magazyny, lecz także w hotele i mieszkania. – Rośnie grono inwestorów, którzy dotychczas omijali rynek hotelowy i skupiali się na bardziej rozwiniętym sektorze biurowym. Przyciąga ich nowa, coraz bardziej popularna struktura działalności operatorów hotelowych – mówi Paweł Nowakowski, dyrektor działu rynków kapitałowych w firmie Cresa Polska. I dodaje, że w tym sektorze całkowita wartość rynku transakcyjnego przekroczyła w zeszłym roku 1 mld euro. Najwięcej transakcji odnotowano w 2017 r., w którym 13 obiektów hotelowych sprzedanych zostało za ok. 350 mln euro. W 2018 r. wolumen transakcji wyniósł 120 mln euro, a do połowy bieżącego roku odnotowano transakcje na ok. 150 mln euro.
Dyskusjom o tym, jak wygląda rynek nieruchomości komercyjnych i co go czeka w przyszłości, poświęcone zostanie Property Forum 2019, które odbędzie się 11–12 września w Warszawie. – W dyskusjach chcemy przyjrzeć się każdemu sektorowi rynku nieruchomości komercyjnych. Przed nami nowe tematy, wyjątkowi goście z Polski i Europy i bogatsza formuła konferencji – mówi Małgorzata Burzec-Lewandowska, redaktor naczelna PropertyDesign.pl. Robert Posytek, redaktor naczelny PropertyNews.pl, dodaje, że punktem kulminacyjnym pierwszego dnia imprezy będzie gala Prime Property Prize, w trakcie której poznamy firmy oraz projekty, które w ostatnim roku miały największy wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych, a także osobistości, których spektakularne działania odegrały kluczową rolę w rozwoju całej branży.