statystyki

Zyski w cieniu słabej giełdy i afery GetBacku

autor: Łukasz Wilkowicz02.09.2019, 10:50; Aktualizacja: 02.09.2019, 10:55
GetBack

GetBackźródło: ShutterStock

Koniunktura na rynku kapitałowym nie zachęcała do kupowania funduszy inwestycyjnych. Mimo to branża powiększyła zyski.

W I półroczu krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych miały 471,7 mln zł zysku netto, o 5,4 proc. mniej niż w ubiegłym roku – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Przychody branży spadły o 9,5 proc., do 1,8 mld zł, a koszty obniżyły się o 11,5 proc., do 1,2 mld zł. W ubiegłym roku według nadzoru TFI miały 910,5 mln zł zysku netto. KNF nie podaje danych dla poszczególnych towarzystw. Sprawozdania finansowe niemal 60 firm działających w tym segmencie rynku finansowego przeanalizował DGP.

Duzi zarobili więcej

Podmioty, do których raportów rocznych mieliśmy dostęp, zarobiły w ub.r. 881,1 mln zł, o 44,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Ponad połowa tej kwoty przypadła na trzy towarzystwa o największych przychodach. Liderem – zarówno pod względem skali obrotów, jak i wyniku netto – okazuje się PKO TFI. To firma należąca do największego banku na naszym rynku. Zanotowała jeden z największych przyrostów przychodów wśród dużych TFI. To efekt 40-proc. wzrostu aktywów w zarządzaniu. Według danych firmy Analizy Online w końcu ub.r. fundusze zarządzane przez PKO TFI miały wartość niemal 35,6 mld zł (wzrosły m.in. dzięki przejęciu Gamma TFI – dawniej KBC TFI).

Poprawa zyskowności to jednak w dużej mierze konsekwencja ograniczenia kosztów. Wynagrodzenie za dystrybucję funduszy wypłacone bankowi będącemu właścicielem towarzystwa spadło z 273 mln zł d 110 mln zł. Koszty dystrybucji ogółem wyniosły w ub.r. 121 mln zł. Były o 57 proc. mniejsze niż rok wcześniej.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane