statystyki

Gwarancja bankowa musi być udzielona na piśmie. Skan dokumentu nie wystarczy

autor: Michał Culepa22.08.2019, 09:08; Aktualizacja: 22.08.2019, 09:08
Jeżeli beneficjent nie otrzyma oryginału dokumentu z banku, nie ma szans na realizację swoich uprawnień – stwierdził Sąd Najwyższy.

Jeżeli beneficjent nie otrzyma oryginału dokumentu z banku, nie ma szans na realizację swoich uprawnień – stwierdził Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Jeżeli beneficjent nie otrzyma oryginału dokumentu z banku, nie ma szans na realizację swoich uprawnień – stwierdził Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła zapłaty należności przez bank P. spółce C., inwestorowi budowy hotelu w Małopolsce. Spółka podpisała bowiem wcześniej umowę o roboty budowlane z firmą B. Zawarta w niej została klauzula o obowiązkowym uzyskaniu przez wykonawcę inwestycji gwarancji bankowej zgodnie z art. 81 prawa bankowego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2187 ze zm.). Tak się też stało, gwarantem wykonawcy został bank P. Gwarancja została wystawiona w 2011 r. i raz ją przedłużono.

W połowie 2012 r. doszło do konfliktów biznesowych pomiędzy wykonawcą a inwestorem. Gdy obie firmy rozmawiały o przedłużeniu kontraktu, wymogiem było także odnowienie gwarancji bankowej, która miała niedługo wygasnąć. Wykonawca, firma B., skierowała wniosek o jej przedłużenie i miała ją uzyskać. Był już gotowy stosowny dokument podpisany przez odpowiedzialnych pracowników banku P. Ten dokument został – zaraz po jego wystawieniu – zeskanowany przez przedstawiciela firmy B. i wysłany e-mailem do siedziby inwestora, spółki C. Jednak ostatecznie wykonawca zrezygnował z gwarancji, a oryginał dokumentu gwarancyjnego nigdy nie został przesłany do inwestora.

To spowodowało dalsze perturbacje biznesowe – kontrakt na budowę został zerwany wobec braku gwarancji bankowej wykonawcy. Inwestor, spółka C., kilka dni później zażądał od banku P. zapłaty ustalonej sumy gwarancyjnej, tj. 1,75 mln zł. Bank jednak odmówił, twierdząc, że gwarancja wygasła, a do jej odnowienia na kolejny okres nie doszło. Z kolei inwestor powoływał się na fakt przesłania przez wykonawcę skanu dokumentu gwarancji, z którego miało wynikać, że została ona odnowiona na kolejne pół roku. Tyle że zgodnie z art. 81 ust. 2 prawa bankowego udzielenie i potwierdzenie gwarancji musi nastąpić na piśmie pod rygorem nieważności.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane