statystyki

Reforma prawa zamówień publicznych: Wyścig z czasem

autor: Sławomir Wikariak21.08.2019, 10:00; Aktualizacja: 21.08.2019, 10:00
Jeszcze w tym miesiącu sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji ma zakończyć prace nad projektem zupełnie nowych przepisów o zamówieniach publicznych. Zaczęła je wczoraj.

Jeszcze w tym miesiącu sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji ma zakończyć prace nad projektem zupełnie nowych przepisów o zamówieniach publicznych. Zaczęła je wczoraj.źródło: ShutterStock

Jeszcze w tym miesiącu sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji ma zakończyć prace nad projektem zupełnie nowych przepisów o zamówieniach publicznych. Zaczęła je wczoraj.

Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii zależy na tym, by nowa ustawa – Prawo zamówień publicznych została uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu. Jak zapewniała szefowa resortu Jadwiga Emilewicz, projekt jest dopracowany, a w ciągu trzech lat pisania nowej regulacji konsultowano go z wszystkimi zainteresowanymi. Warto go przyjąć jak najszybciej, gdyż ma uprościć procedury przetargowe i zachęcić przedsiębiorców do startu w nich. A z tym mamy w Polsce coraz większy problem.

– Zwraca uwagę obniżająca się z roku na rok liczba podmiotów, które stają do przetargów. W 2004 r., kiedy tworzono obowiązującą dziś ustawę, było ich od 5 do 7 na jedno postępowanie, w ub.r. już tylko ok. 2,5. Moją uwagę szczególnie zwróciła sytuacja w przetargach na informatyzację usług publicznych. W ponad 50 proc. tych postępowań startuje tylko jeden wykonawca – przekonywała minister Jadwiga Emilewicz.

Zdaniem wiceprzewodniczącej komisji Marii Janyskiej (PO) nie tłumaczy to jednak ścigania się z czasem i rezygnacji z prac merytorycznych w Sejmie.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane