statystyki

Orlen liczy na większą przychylność nowej Komisji Europejskiej

autor: Julita Żylińska12.08.2019, 08:35; Aktualizacja: 12.08.2019, 08:40
Obecna kadencja KE wygasa w październiku. Nadzieją dla Warszawy na złagodzenie stanowiska w sprawie transakcji jest nowy komisarz ds. ochrony konkurencji.

Obecna kadencja KE wygasa w październiku. Nadzieją dla Warszawy na złagodzenie stanowiska w sprawie transakcji jest nowy komisarz ds. ochrony konkurencji.źródło: ShutterStock

To na prośbę polskich spółek Bruksela przedłużyła z 13 grudnia 2019 r. do 22 stycznia 2020 r. czas na wydanie opinii w sprawie planowanej fuzji.

Oficjalnie Orlen ze zrozumieniem przyjął decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu szczegółowego postępowania wyjaśniającego w sprawie wniosku o przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. Z nieoficjalnych sygnałów wynika jednak, że w koncernie jest wrażenie, iż Bruksela bardziej wsłuchała się w argumenty konkurencji. Swoje wątpliwości wyrażał m.in. szef BP na Polskę Bogdan Kucharski, wskazując na przykład, że dla rywali płockiej spółki kluczowy jest dostęp do zaopatrzenia krajowego i infrastruktury magazynowej oraz optymalizacja sieci detalicznej. Podobne wnioski znajdują się we wstępnej analizie Komisji.

Obecna kadencja KE wygasa w październiku. Nadzieją dla Warszawy na złagodzenie stanowiska w sprawie tran sakcji jest nowy komisarz ds. ochrony konkurencji. Zajmująca to stanowisko Dunka Margrethe Vestager nie była przychylna fuzjom wewnątrzbranżowym, które stwarzają ryzyko monopoli. Jak pisaliśmy w lipcu, Polska ma nadzieję, że nowy komisarz będzie miał podejście bardziej sprzyjające tworzeniu europejskich czempionów, zwłaszcza jeśli tekę dostanie przedstawiciel południa Europy.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane