statystyki

RPO apeluje o weto wobec ustawy środowiskowej

autor: Julita Żylińska08.08.2019, 08:20; Aktualizacja: 08.08.2019, 08:21
podpis, dokument, akt, prawo

Chodzi o projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może się wiązać z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich wysłał list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o odmowę podpisania nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Senat bez poprawek przyjął ustawę 2 sierpnia. Ma ona skrócić procedury związane z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej przez inwestorów, ale zdaniem RPO i ekologów pogorszy jednocześnie ochronę prawną osób mieszkających obok terenu inwestycji podlegającej takiej procedurze.

List do prezydeta w imieniu Adama Bodnara podpisał jego zastępca Stanisław Trociuk. W ocenie rzecznika zmiana przepisów drastycznie utrudni społecznościom lokalnym udział w postępowaniach dotyczących uciążliwych inwestycji. Wskazuje, że fermy zwierząt futerkowych, ubojnie, kurniki, garbarnie czy składy odpadów przysparzają kłopotów mieszkańcom wsi i obrzeży miast. Zdaniem RPO już teraz walka z taką inwestycją jest bardzo trudna, a kluczowa jest możliwość uzyskania informacji. Tymczasem po zmianie przepisów inwestor nie będzie musiał imiennie zawiadamiać wszystkich stron postępowania o wydanie decyzji środowiskowej, jeżeli jest ich więcej niż 10 (dotychczas 20). Wówczas o inwestycji będzie można informować w formie publicznego obwieszczenia na podstawie art. 49 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego. Jest to ułatwienie dla inwestorów, bo unikną komplikacji związanych z odbiorem listów i skutecznym zawiadomieniem. Ale zdaniem Bodnara ze szkodą dla mieszkańców, bo będzie im trudniej dowiadywać się o przebiegu sprawy.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • CzarnyZajaczek(2019-11-15 22:50) Zgłoś naruszenie 00

    kolejna ustawa deweloperska, jakby mieszkańcy się dowiedzieli to się naśle księdza z maczetami

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane