statystyki

Uchybienie procedurze notyfikacyjnej ma daleko idące konsekwencje

autor: Grzegorz Kott31.07.2019, 09:26; Aktualizacja: 31.07.2019, 09:26
Polski rząd notyfikował Komisji Europejskiej przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie.

Polski rząd notyfikował Komisji Europejskiej przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie.źródło: ShutterStock

Polski rząd notyfikował Komisji Europejskiej przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie.

Zgodnie z unijnym prawem procedowanie projektu zostało zawieszone do 30 września. Komisja nie zgodziła się na tryb pilny notyfikacji. Pojawiły się rozbieżne stanowiska co do tego, czy notyfikacja wpływa na prace nad ustawą. Tymczasem zgodnie z ustalonym orzecznictwem TSUE naruszenie procedury notyfikacyjnej umożliwia uchylenie się od stosowania nieprawidłowo notyfikowanych przepisów technicznych.

P rawo unijne wprowadza obowiązek powiadomienia Komisji Europejskiej o projektowanych przepisach technicznych. Reguluje to dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1535 z 9 września 2015 r. Przepisy techniczne to regulacje, które ustanawiają specyfikacje techniczne i inne wymagania bądź zasady dotyczące usług, których przestrzeganie jest obowiązkowe w przypadku wprowadzenia towarów do obrotu, świadczenia usługi, ustanowienia operatora usług lub korzystania w państwie członkowskim z tych towarów bądź usług.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane