statystyki

Uzyskanie przez kontrahentów zapłaty ważniejsze od kary

autor: Szymon Cydzik25.07.2019, 18:00
Dobrowolność zobowiązania nie oznacza jednak braku kontroli

Dobrowolność zobowiązania nie oznacza jednak braku kontroliźródło: ShutterStock

Przez dwa lata funkcjonowania ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 67 ze zm.) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał ponad 100 skarg w tej sprawie, co zaowocowało wszczęciem 31 postępowań. Jedno z nich zakończyło się 22 lipca, gdy delegatura w Bydgoszczy wydała decyzję w sprawie firmy Real S.A. zajmującej się produkcją mrożonek i koncentratów owocowych (głównie skoncentrowanego soku jabłkowego).

Kontrola wykazała, że firma ta narzucała dostawcom długie terminy płatności za towar – nawet do sześciu miesięcy. Tyle samo wynosiły opóźnienia w płatności – sięgając ponad 170 dni. Na podstawie wspomnianej ustawy urząd mógł nałożyć na firmę karę do 3 proc. obrotu z roku poprzedniego. Firma mogłaby jednak zaskarżyć tę decyzję do sądu, co wydłużyłoby postępowanie i opóźniło wypłaty dla dostawców. Urząd zgodził się więc na rozwiązanie polubowne.

W zamian za rezygnację z nakładania kary Real S.A. zobowiązała się do stosowania w umowach krótszych terminów zapłaty. W przypadku rolników indywidualnych dostarczających owoce rozliczających się na podstawie faktury VAT, wynosiłby on 30 dni, a dla pozostałych dostawców – 60 dni (od otrzymania faktury). Jest to zgodne z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 118). Przewiduje ona, że strony mogą wyznaczyć termin płatności dłuższy niż 30 dni, ale nie powinien on przekraczać 60 dni.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane