statystyki

Uzyskanie przez kontrahentów zapłaty ważniejsze od kary

autor: Szymon Cydzik25.07.2019, 18:00
Dobrowolność zobowiązania nie oznacza jednak braku kontroli

Dobrowolność zobowiązania nie oznacza jednak braku kontroliźródło: ShutterStock

Przez dwa lata funkcjonowania ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 67 ze zm.) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał ponad 100 skarg w tej sprawie, co zaowocowało wszczęciem 31 postępowań. Jedno z nich zakończyło się 22 lipca, gdy delegatura w Bydgoszczy wydała decyzję w sprawie firmy Real S.A. zajmującej się produkcją mrożonek i koncentratów owocowych (głównie skoncentrowanego soku jabłkowego).

Kontrola wykazała, że firma ta narzucała dostawcom długie terminy płatności za towar – nawet do sześciu miesięcy. Tyle samo wynosiły opóźnienia w płatności – sięgając ponad 170 dni. Na podstawie wspomnianej ustawy urząd mógł nałożyć na firmę karę do 3 proc. obrotu z roku poprzedniego. Firma mogłaby jednak zaskarżyć tę decyzję do sądu, co wydłużyłoby postępowanie i opóźniło wypłaty dla dostawców. Urząd zgodził się więc na rozwiązanie polubowne.

W zamian za rezygnację z nakładania kary Real S.A. zobowiązała się do stosowania w umowach krótszych terminów zapłaty. W przypadku rolników indywidualnych dostarczających owoce rozliczających się na podstawie faktury VAT, wynosiłby on 30 dni, a dla pozostałych dostawców – 60 dni (od otrzymania faktury). Jest to zgodne z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 118). Przewiduje ona, że strony mogą wyznaczyć termin płatności dłuższy niż 30 dni, ale nie powinien on przekraczać 60 dni.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane