statystyki

UOKiK bierze się za deweloperów. Są kary za niedozwolone klauzule

autor: Szymon Cydzik16.07.2019, 06:26; Aktualizacja: 16.07.2019, 06:35
To niejedyna sprawa tego typu – od początku roku UOKiK otrzymał ponad 40 skarg na deweloperów.

To niejedyna sprawa tego typu – od początku roku UOKiK otrzymał ponad 40 skarg na deweloperów.źródło: ShutterStock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę niemal 160 tys. zł na spółkę 3DOM budującą osiedle Strzeszyn Park w Poznaniu. Postępowanie przeciw deweloperowi UOKiK rozpoczął jeszcze w październiku 2018 r. W jego wyniku zakwestionował kilka klauzul w umowach między firmą i kupującymi mieszkania.

 Zastrzeżenia urzędu wzbudził m.in. sposób uregulowania kar za opóźnienie w przeniesieniu własności lokalu na nabywcę i pełnomocnictwa udzielane przez klientów deweloperowi do wszelkich czynności związanych z podziałem i łączeniem lokali oraz nieruchomości wspólnej, pozwalające spółce dowolnie zmieniać przeznaczenie lokali i pomieszczeń przynależnych – nie zawsze zgodnie z interesem konsumenta.

Prócz zapłaty kary deweloper musi też wysłać do wszystkich klientów listy polecone z informacją, że zakwestionowane klauzule nie mają skutków prawnych. 3DOM ma miesiąc na złożenie odwołania do sądu.

To niejedyna sprawa tego typu – od początku roku UOKiK otrzymał ponad 40 skarg na deweloperów. Dotyczyły one przede wszystkim postanowień umownych i nieprzeniesienia na nabywcę własności w ustalonym terminie. Czterem firmom urząd postawił już zarzuty, w 22 innych sprawach toczą się postępowania wyjaśniające. W Stałym Komitecie Rady Ministrów trwają również prace nad przygotowanym przez UOKiK projektem ustawy, która utworzy m.in. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Ten będzie wypłacał odszkodowania klientom w razie bankructwa dewelopera przed oddaniem mieszkań


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane